מהן הפרעות אישיות

על מנת להבין מהן הפרעות אישיות חשוב קודם כל להגדיר בקצרה מהי בכלל אישיות. נהוג להתייחס למכלול תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות הייחודים של כל אדם כאישיות שלו. יחד עם זאת ולמרות דפוסי התנהגות ותכונות אופי המייחדים כל אדם ממשנהו, רוב האנשים מתנהגים על פי נורמות החברה ויודעים להתאים את עצמם על פי הדרישות סביבם, להתגמש כשצריך ולהסתגל למצבי חיים שונים. אלא שלא כולם הצליחו במהלך חייהם לסגל לעצמם את היכולת להתגמש ולהסתגל לסביבה. אנשים אשר אינם מצליחים במשימה זו ומתקשים את התפקידים שהחברה מצפה שימלאו מאובחנים לא פעם כבעלי הפרעת אישיות. לרוב, הפרעת אישיות איננה תוצר של אפיזודה דיכאונית או של אירוע טראומטי חריף, אלא דפוסים שהתגבשו לאורך השנים ואשר יצרו לאדם תפיסת חיים בלתי מסתגלת. דפוסי אישיות נוקשים וקושי להסתגל פוגע באופן משמעותי ביכולת לתפקד בתחומים שונים וכמובן יוצר מצוקה אישית ובין-אישית.

כלפי חוץ אנשים עם הפרעות אישיות מתוארים על ידי אחרים כמוזרים, בעלי התנהגות מבלבלת, לא נעימה, מעוררת אי-שקט או מעצבנת ובעיקר בלתי צפויה.

המאפיין העיקרי של הפרעות אישיות הוא התנהגות הסוטה או נוגדת באופן מובהק ועקבי מציפיות החברה, בין אם בכל הקשור ליחסים בין אישים, שליטה בדחפים, הבעת רגשות וכדומה.

מלבד זאת נהוג לאבחן הפרעות אישיות כאשר מופיע דפוס עקבי, בלתי גמיש ומתמשך של הפוגע בתפקוד החברתי, לימודי, תעסוקתי ובין אישי, דפוס אשר גם גורם למצוקה ולקונפליקטים בין אישיים. ייחוסו של דפוס האישיות הוא לתקופת גיל ההתבגרות לכל הפחות או לתקופות הבגרות המוקדמת.

הפרעות אישיות אינן מאובחנות תמיד בקלות. שכיחותן באוכלוסייה פחות ידועה, בעיקר מפני שאנשים הסובלים מהפרעות אישיות אינם תמיד פונים לסיוע. יחד עם זאת, טיפול על ידי איש מקצוע מנוסה יכול להטיב עם האדם הסובל מהפרעת אישיות, לעזור לו לרכוש דרכי הסתגלות גמישות יותר לסביבה שלו ולאפשר לו לחיות חיים שלווים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>