חרדה מתח והצורך בשליטה אובססיבית

מטופלים רבים מגיעים לאבחנה ולטיפול במצב של חרדה, או שהופיעו כבר התקפי חרדה סביב משהו שקרה בחיים, או שהם סובלים ממחשבות בלתי פוסקות שמפריעות להם, לרוב דאגות. בתוך השיחה והאבחון הקליני עולה פעמים רבות שקיים צורך בשליטה מגיל צעיר המתבטא בין השאר בחרדה ובין השאר בדברים אחרים שהם על גבול החרדה, למשל בדאגה מוקפדת מידי לניקיון וסדר, בתכונה שנקראת על ידי רבים פרפקציוניזם, הווה אומר מצב שבו רק הם עושים משימות, כי הם סומכים רק על עצמם. כך למשל, הם רוצים להצטיין באוניברסיטה ומגישים עבודה בתוך קבוצה, אבל בעצם עושים אותה לבד. דבר נוסף שעולה לפעמים זה נטיה לבדוק על מנת להיות בטוח שלא שכחתי או שלא עשיתי את זה כמו שצריך ותכונה נוספת היא התלבטות כרונית, כאשר הרבה פעמים אנשים אלו מתקשים להחליט החלטות מכיוון שהם מרגישים שהם חייבים להחליט את ההחלטה הכי נכונה והכי טובה מכיוון שלא תמיד יש כזו החלטה, הם יוצאים קרחים מכאן ומכאן, לא מצליחים להחליט או שההתלבטות כל כך ארוכה שהם מפספסים שתי הצעות. למשל אדם שהתלבט בין שתי הצעות עבודה ובסופו של דבר מרוב ההתלבטות יקבל תשובה שלילית משני המקומות או יאחר להגיש מועמדות לשתיהם

פעמים רבות בתוך השיחה יש צורך להבהיר מדוע ההקפדה אינה משרתת את הבנאדם ובסופו של דבר רק גורמת או מחמירה חרדות. לא כך הדבר תמיד, אך פעמים רבות חרדה מתפתחת מהצורך שלנו לשלוט כדי שלא להרגיש חוסר אונים. תחושת חוסר האונים מותירה אותנו מבולבלים ריקניים עצובים מבוהלים ומפוחדים ולכן אנו עושים רבות כדי להימנע ממנה. כשההימנעות הופכת לשליטת יתר צפוי שאכן תתפתח חרדה בצורה כזו או אחרת המלווה גם בסימנים גופניים, מחשבתים ורגשיים.

חלק מהטיפול בייחוד הפסיכולוגי אם כך הוא להרפות, ואין הכוונה להרפות לגמרי אלא לשחרר יותר מהמצב הקודם לרמת שליטה מעט יותר נמוכה, אבל הרבה יותר מותאמת.

אנשים לפעמים נוטים ליטול תרופות נגד חרדה, בלי לעשות שינוי באופן החשיבה וההתנהגות ובכך למעשה עוזרים לחרדה להמשיך להתקיים למרות ה תרופות והיא אפילו שבה ועולה אחרי זמן מסויים לכאורה מבלי שהייתה לה סיבה ברורה לכך. למעשה מכיוון שאופן ההתנהלות החרדתי הקשור לשליטה לא השתנה. המקום בו עושים שינוי מחשבתי והתנהלותי הוא טיפול בשיחות. הטיפול חייב להיות קוגניטיבי התנהגותי בחלקו מהבחינה הזו שהוא עוזר לנטרל מחשבות שליליות ואחרות ולאחר מכן טיפול רגשי כדי לסייע לאדם להתמודד עם תחושות של חוסר אונים המלוות את חיינו מינקות ועד זקנה.

חזרה לעמוד הבלוג- ד"ר אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>