התמכרות למסכים

בעידן בו הטכנולוגיה היא השלטת, קשה להבין איך העולם התנהל קודם לכן. החידושים הטכנולוגיים היום מתחלפים ומשתדרים היום בקצב מסחרר. אחד הביטויים לכך הוא ריבוי המסכים סביבנו – אם זה המחשב הביתי או בעבודה, הסמארטפון, הטאבלט ואפילו הטלוויזיה שגם לה אנו מקדישים מעט או הרבה זמן ביום. נראה כי היום, מרבית האנשים, מביטים זמן רב מיומם במחשב. רוב המוצרים הללו הם מוצרים שמסייעים לנו בעבודה שלנו ומייעלים לא מעט תהליכים שבעבר הלא כל כך רחוק היו ארוכים ומורכבים הרבה יותר. מעבר לכך, למסכים ישנן יתרונות רבים אחרים כמו שמירה על קשר עם חברים או בני משפחה מעבר לים, העשרה של הילדים ואף מציאת בן זוג ובכל זאת, לא תמיד הם מנוצלים לטובה. שימוש לרעה והתמכרות למסכים היא תופעה שלצערנו צוברת תאוצה בשנים האחרונות ולפעמי גם מתחילה בגיל צעיר.

איך אפשר לדעת שזו התמכרות?

להלן כמה סימנים עיקריים מאפיינים התמכרות בכלל, ובהתמכרות למסכים בפרט

1.      סיבולת – ככל שעובר הזמן האדם מתרגל למינון (בין אם כמות זמן מול המסך או סוג משחק המחשב בו משחק) בו השתמש ומרגיש צורך להגדיל מינון (לשהות יותר זמן מול המסך או לשחק  למשחק חדשני יותר).

2.      סימני גמילה – הופעה של סימנים המאפיינים תסמיני גמילה כמו רעד, מתח, אי שקט, עצבנות, רעד, הזעה, חרדה ועוד כאשר מנסים להפסיק את השימוש הקיצוני במסך או אפילו רק להפחית את זמן השימוש (מחשב, פייסבוק, סמטראטפון, אינטרנט ועוד)

3.      פגיעה בחיי היום -יום – בין אם פגיעה בתפקוד התעסוקתי, חברתי, משפחתי או בין אישי ובין אם פגיעה כולל באורח החיים (פגיעה בתזונה, שעות השינה וכדומה)

אם אתם מרגישים כי גם אתם חייבים להגדיל כל הזמן את זמן המסך שלכם, כי אתם מרגישים אי-שקט כשאתם לא בקרבתו או מנועים מלשהות מולו ואם אתם מבחינים שהעבודה/חיי החברה/חיי המשפחה שלכם עשויים לעמוד בסכנה או להיפגע ובכל זאת אינכם מצליחים להפסיק, ייתכן ואתם סובלים מהתמכרות. ובכל זאת חשוב לעבור אבחון מקצועי על איש מקצוע בלבד המתמחה בתחום של התמכרויות על מנת שיוכל להמליץ על הדרך הטובה ביותר לעצור את כדור השלג.

בהמשך אדבר בהרחבה על טיפול בהתמכרות למסכים ולהתמכרויות בכלל

קישור למאמר של ד"ר אילן טל על חרדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>