ההתמכרות לשופינג

"התמכרות לשופינג" היא כינוי כולל למגוון התנהגויות פיצוי, שיוצרות קשר בין קניות ושיפור תחושות רגשיות. מקובל בתרבות, כי אדם (ובפרט אישה) המרגיש "שפוף", עשוי לשפר באופן מיידי את מצב רוחו אם רק יקנה לעצמו מתנה נחשקת; לכאורה, יש בטיעון הזה הרבה מן האמת – מתנה היא בהחלט גורם המשפר את מצב הרוח – אך למעשה, סגנון התמודדות כזה עם מצוקה רגשית למעשה מפנה את פתרון הבעיה כלפי חוץ, ותולה אותה בגורמים חיצוניים וכלכליים. החיסרון העיקרי של סגנון התמודדות כזה הוא שהוא אינו עומד לאורך זמן: ההרגשה הרעה תשוב, ויהיה צורך לקנות משהו נוסף על מנת להיפטר ממנה; בנוסף, הוא מפנה את תשומת הלב מן המתרחש במישור הרגשי של האדם אל גורמים מחוצה לו, וכך אינו מטפל ישירות במקור הבעיה; ובנוסף, קניות "פיצוי" עשויות להיות גורם מצוקה בפני עצמו, במקרה והאדם מרגיש "זקוק לפיצוי" דרך קניית מוצרים שהם מעבר ליכולתו הכלכלית. בסך הכל, מהווה הקניה "הסחת דעת" מן המקור האמיתי של התחושה הקשה, וכמו כל הסחות הדעת – היא אינה מחזיקה מעמד לאורך זמן.


קניה "מפצה" אינה אופיינית רק לפיצוי של האדם כלפי עצמו; ישנם אנשים הפותרים קונפליקטים בין אישיים באמצעות קניית מתנות. לכאורה, יש כאן מחווה יפה; למעשה, קניית מתנה שאינה מלווה בפתרון עמוק של הקונפליקט הבין-אישי – זוגי, חברי, תעסוקתי או משפחתי - לא תפתור את הקונפליקט, וייתכן שלאורך זמן גם תעורר אנטגוניזם כי תזוהה כטכניקת התחמקות מדיונים ופתרון קונפליקטים משמעותי.

איך מתמודדים עם התמכרות לשופינג?

אם ההתנהגויות של "קניות הפיצוי" אינן חמורות, ניתן להתמודד עם הקושי בעיקר דרך עבודה עצמית. המודעות לסיבה האמיתית של הקניות תוכל לגרום לנו לשים לב באופן מדוקדק יותר להתנהגות שלנו כשאנחנו נכנסים לקניון. האם אנחנו ניגשים לקניות מתוך דחף? אם כן, נעשה סיבוב ונרגע; האם אנחנו ניגשים לקניות מתוך רעב? אם כן, ניגש לאכול משהו ונרגע; יש צורך בהבחנה בין המוטיבציות המלוות אותנו ואת סל המוצרים. קנייה שאנחנו קונים מתוך צורך פסיכולוגי ולא מתוך צורך אמיתי בשימוש במוצר תגרום לנו לייסורי מצפון מאוחר יותר, ייסורי מצפון שבאופן פרדוקסלי יגרמו לנו רק לצאת שוב לקניות.

לקריאה נוספת- התקף חרדה, חרדה חברתית, בחן את עצמך האם אתה סובל מהתקפי חרדה?

ברם, אם ההתנהגות של "הקנייה המפצה" הופכת לכרונית, לחריגה ומסוכנת לתקציב הביתי, יש צורך דחוף בפניה לטיפול "גמילה", שיסייע לפתור את הבעיה בכלים פסיכולוגיים. לדוגמה, הוא יכול לסייע בבניית תכנית הימנעות מגלישה ל"קניית פיצוי" – טכניקה הנהוגה בעיקר ע"י מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים; מאידך, טיפול מן האסכולה הפסיכו דינמית יסייע לבירור פנימי מעמיק יותר לגבי טכניקות ההתמודדות של האדם, והסיבות בגללן הוא תולה את אושרו במוצרים חיצוניים ולא בעבודה אישית ובין אישית ארוכת טווח. למותר לציין, כי תוצאותיה של התמכרות לשופינג מן הזן החמור עשויות להיות הרות אסון הן לאדם והן למשפחתו – ועל כן יש צורך בטיפול מיידי עם זיהוי ההתנהגות.

חזרה לעמוד הראשי: פסיכיאטר
HTML Tables

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>