חרדה, זוגיות והפחד ממחויבות

פחד ממחויבות הוא אולי קלישאה מעניינת ופיקנטית על גברים לקראת גיל הארבעים שעדיין לא מצאו את החצי השני שלהם, אבל היא עשויה להוות קושי של ממש, הן של גברים והן של נשים, אשר פוגע באיכות חיים ואף עשוי לגרום למצוקה נפשית.

פחד ממחויבות, אשר מהווה סוג של חרדה, יכול להופיע גם בקרב אנשים הנמצאים בזוגיות, או אז הוא יביא להתפתחותם של קשיים שונים בתוך המערכת הזוגית, ריחוק, ניכור, חוסר שביעות רצון, קושי לשתף את בן הזוג או להפוך אותו לחלק משמעותי וקרוב מחייו. במקרים כאלה, נפוץ לראות אנשים שאינם מודעים לכך שהקושי שלהם נובע מפחד ממחויבות, הם חשים שאינם מצליחים להתקרב לבן הזוג, להיפתח בפניו, לקיים איתו מערכת יחסים קרובה ואינטימית אך אינם יודעים מדוע. ישנם מקרים בהם מערכת יחסים זו תתפתח למערכת יחסים קרירה ומרוחקת, כשחייהם של בני הזוג כמעט אינם נוגעים בזה בזה והם חיים כשותפים, במקרים אחרים יתגלעו סכסוכים, וויכוחים ומריבות שהמקור שלהם אינו מובן לשני בני הזוג, או לפחות לבן הזוג הסובל מהחרדה.

פחד ממחויבות מאופיין בעיקר מהתחושה שמחויבות לקשר זוגי תביא עמה תחושה של אובדן שליטה, הן על הפרטיות של האדם, על העולם הפנימי שלו, על היכולת שלו או אפילו על קבלת ההחלטות העצמאית והבלעדית שלו. מעכת יחסים כזו הופכת את העיסוק העיקרי לשאלה מי וויתר על עצמו יותר ובאלו מקומות בן הזוג מרגיש שהאחר קובע עליו. כמו כן, פחד ממחויבות נובע פעמים רבות מהפחד להיות בתלות ובכך לאבד את השליטה על העצמאות או פחד מהתלות של האחר בי שגם היא מהווה פחד מאובדן העצמאות לצמיתות.

איך מתגברים על פחד ממחויבות ונותנים הזדמנות למערכת יחסים זוגית טובה ומספקת? המפתח הוא בהבנה של שורש הקושי ולאחריו בהתאמת טיפול תואם. כלומר, פחד ממחויבות יכול כאמור לנבוע מחרדה מפני אובדן שליטה, לעיתים הוא גם יכול לנבוע מערך עצמי נמוך אשר אינו מאפשר לבן/בת הזוג להיקשר או להרגיש שווה לעומת בן/בת הזוג. אי סיפוק מעצמי או אי שביעות רצון מעצמי גם היא יכולה להוות מחסום לאפשרות לפתח אינטימיות עם אדם אחר. הבנת שורש הבעיה מאפשר כאמור התאמה של טיפול ממוקד ויעיל.

חזרה לעמוד הבית הפסיכיאטר ד"ר אילן טל.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>