גמילה מעישון

למה כל כך קשה לאנשים להפסיק לעשן? ברוב המוחלט של המקרים הקושי אינו נובע מחוסר מודעות לגבי הנזקים העצומים של העישון לבריאות האדם ולמחלות השונות אשר קשורות לעישון סיגריות. לאנשים קשה להפסיק לעשן כי העישון עצמו אינו רק התלות הפיזית בניקוטין אלא גם התלות הרגשית, פסיכולוגית, התנהגותית וחברתית שפיתחו בעישון.

התלות הפיזית בעישון נובעת מהעובדה כי הניקוטין מגיע למח תוך שניות בודדות והשפעתו, יחסים לחומרים ממכרים אחרים, הינה קצרה ואורכת כשעה. מסיבה זו, הצורך לעשן סיגריה נוספת עולה תוך זמן קצר, וכמו הסיגריות הנצרכות ביום הינה גבוהה משמעותית מצריכת חומרים ממכרים אחרים ועומדת על ממוצע של 20-40 סיגריות ביום

התלות הרגשית, חברתית והתנהגותית של עישון סיגריות היא מורכבת ורחבה יותר. לאורך זמן אנשים יוצרים קשר אסוציאטיבי בין עישון לבין השגת תחושות מסוימות או עשית פעולות מסוימות, כמו למשל תחושה של שמחה או רוגע, או תחושה כי ללא הסיגריות הם לא יוכלו ליהנות מהקפה, להתפנות, לתפקד בעבודה או בלימודים, להירגע, לשמור על איפוק, לנהוג ועוד. למעשה, עבור רוב האנשים המכורים לסיגריות הסיגריה מהווה חלק מההתנהלות היום יומית, כשלאורך זמן נוצרת האשליה שבלי הסיגריות לא יוכלו לקיים את כל אותן פעולות יום-יומיות.

הקושי המשמעותי בגמילה מעישון הוא התמודדות עם הפחדים והחששות של "איך אצליח לתפקד בלי הסיגריות" אנשים חוששים שלא יצליחו לעשן או לתפקד, חוששים מכישלון, חוששים לא יוכלו להיות רגועים, שיהיו עצבניים, שישמינו, ושיהיה להם קשה להתרכז, שבלי הסיגריות יהיו עצבניים יותר ויתגלעו וויכוחים ומריבות עם בני משפחה, חברים או קולגות לעבודה.

ליווי מקצועי בקצב אישי מאפשרת להצליח להיגמל מעישון לצמיתות. בטיפול כזה לומדים איך לווסת רגשות בלי התלות בסיגריה, מתמודדים עם הפחדים, מתמודדים עם כישלונות או אי הצלחות זמניות  ועם תחושת התסכול. בטיפול פרטני בגמילה מפסיקים את העישון בהדרגתיות ובקצב אישי המותאם באופן אישי לכל אחד, המאפשר הצלחה לטווח הארוך

 חזור לעמוד הראשי פסיכיאטר ד"ר אילן טל