בלוטת התריס והשפעתה על מצבים נפשיים-

בלוטת התריס היא בלוטה הממוקמת פיזית בצוואר ומוסתרת בחלקה ע"י סחוס. רובנו בכלל לא מודעים לכך שהבלוטה הזו פועלת בגופנו ושיש לה תפקיד מהותי. הבלוטה אחראית באופן כללי למטבוליזם. הווי אומר- באיזה קצב הגוף יעבוד. וכמובן, קצב עבודת הגוף הוא גם קצב עבודת המוח ולפיכך גם הקצב הנפשי בחלקו נקבע ע"י תפקוד הבלוטה. במקרים שהבלוטה נמצאת בתת פעילות אדם לרוב ידווח על כך שהוא איטי יותר, עייף יותר, לפעמים הוא עצבני וחסר שקט, אבל בעיקר חסר מוטיבציה, מעוכב, לפעמים עצוב ולפעמים עצוב כמו בתסמינים של דכאון ואכן בלוטת תריס בתפקוד נמוך היא גורם סיכון לדיכאון. בנוסף, אנשים מתארים עלייה במשקל הגם שהם אוכלים כמויות קטנות. פעילות יתר של בלוטת התריס מתאפיינת בדברים הפוכים לפעמים וחלקם דומים. הגוף פועל יותר מהר, לפעמים גם המחשבה פועלת יותר מהר מה שמוביל לפעמים להתפרצויות זעם או בכלל לחוסר איפוק בהתנהגות. אנשים עלולים להרגיש דווקא סימנים גופניים של חרדה, כמו דפיקות לב, רעד, והתחושה הנפשית היא של חוסר שקט והעדר מקום שיש בו מנוחה. הגם שפעילות יתר קשורה לפעמים לחרדה גם פעילות יתר שלעצמה יכולה להופיע יחד עם דכאון.
פעמים רבות שמגיעים בפעם הראשונה לפגישה עם פסיכיאטר הוא בין השאר מקבל בדיקות מקיפות כולל בדיקה של פעילות בלוטת התריס. לגבי הבדיקה הזו, ההורמון המשמעותי הוא TSH  שרמתו היא הפוכה. כלומר- כשהוא גבוה יש תת פעילות ושהוא נמוך- יש פעילות יתר. אם ובמידה וקיימת הפרעה בפעילות בלוטת התריס יחס עם מצב נפשי לא מאוזן, תיקון תפקוד הבלוטה הנו דבר ראשון במעלה שיש לטפל בו, לעיתים אפילו בחשיבות גבוהה יותר מטיפולים אחרים. באופן פרקטי, פעמים רבות אנו מתחילים גם טיפול בדיכאון ובחרדה (לא בהכרח תרופתי) וגם טיפול שנועד לאיזון בלוטת התריס. באם אתם מגיעים לפסיכיאטר או פסיכולוג ואתם יודעים מראש שבלוטת התריס שלכם אינה עובדת באופן תקין חייבים ליידע אותו ולהיות במעקב תמידי לגבי תפקוד הבלוטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>