האם לעשות ניתוח קיצור קיבה/שרוול-

פעמים רבות אנשם נשלחים לבדיקה פסיכיאטרית לפני שהם עושים ניתוח קיצור קיבה או שרוול שהרופא המבצע את הניתוח רוצה לדעת האם הבנאדם מבין את הפרוצדורה ומסוגל להסכים אליה (מה שברוב המקרים כן). עם זאת, נוצרת שאלה שעולה בשיחה, האם כדאי או לא כדאי לעשות ניתוח שכזה.
השמנת יתר שאינה נובעת מדברים פיזיים גרידא היא קרוב לוודאי עניין נפשי שהרי אנו אוכלים מעל ומעבר לצורך סיפוק הרעב, בעיקר מכיוון שאנו זקוקים לנחמה כלשהי. ואכן זה נכון שאכילה מסייעת במידת מה לתסכול, לעצב, לעייפות ולמגוון דברים רגשיים שקשה להתמודד איתם ביום יום. הבעיה כמובן שהתנהגות זו נמשכת המחיר הוא גופני, הווה אומר- משקל גבוה, שינויים ברמות סוכר ובתפקוד הורמונים שונים בגוף.
פעמים רבות אנשים מגיעים לניתוח קיצור קיבה גם שהם מבינים שהאכילה היא רגשית אבל סביב תחושת הייאוש על כך שאין להם שליטה והם מקווים שהצמצום הפיזי של גודל הקיבה אכן יעזור להם לשליטה. ובכן, הדבר נכון באופן חלקי. ראשית, הצמצום הפיזי אכן מאלץ אנשים לאכול פחות, פשוט מכיוון שאין אפשרות אחרת. ולא מעט אנשים משתמשים בשינוי הפיזי כמנוף לשינוי רגשי, זאת אומרת, כיוון שהם לא יכולים לאכול כדי לווסת רגשות הם מוצאים דרכים אחרות מותאמות יותר וטובות יותר לנהל את הרגשות. כלומר השרוול הווה הן מנוף פיזי והן מנוף פסיכולוגי, עם או בלי טיפול פסיכולוגי. ואכן יש אנשים שעושים ניתוחים ומצליחים להוריד מהותית במשקלם וגם להחזיק במשקל נמוך לאורך זמן. עם זאת, רבים לא מצליחים לסגל לעצמם דרכי התמודדות טובות יותר עם העולם הרגשי ובסופו של דבר חוזרים לאכילה כהתנהגות מפצה על רגשות ומשום כך בהדרגה שוב חוזרים למשקל גבוה. לפיכך התשובה אם לעשות או לא לעשות ניתוח היא עד כמה את או אתה מוכנים לשנות את היחס שלכם לאוכל ולרגשות. אם אתם ומוכנים לשנות את היחס לכיוון שבו אוכל ורגשות יופרדו ביניהם, שהרי שרוול יכול להוות דרך טובה ומהירה לירידה במשקל. עם זאת, אם אתם מרגייים שאינכם מוכנים לכזה תהליך, רק זקוקים לירידה במשקל כפרמטר בודד, אתם עלולים להתאכזב בהמשך כאשר המשקל יעלה שוב שכן פעמים רבות רק שינוי מהותי ביחס לאוכל ואכילה מצליח לשמר משקל תקין לאורך זמן. אגב, לא מדובר רק במשקל, גם בטיפול פסיכולוגי אצל אנשים רזים אנו מנסים ללמדם ולעבוד יחד איתם על כך שתסכול, עצב, כעס, יכולים להיות מעובדים בין אדם לעצמו ובין אדם לאדם אחר בלי צורך להתנהגות מפצה בין אם אוכל, גלישה באינטרנט, צפייה בטלוויזיה, עישון, אלכוהול ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>