האם הפרעות נפשיות עוברות בתורשה

אנשים רבים שואלים האם קשיים רגשים שחווים הוריהם או שהם עצמם חווים עברו אליהם בתורשה. אם אחד מהוריהם סובל מדיכאון, חרדה, סכיזופרניה וכדומה – האם יש סיכוי שגם הם עצמם יאלצו להתמודד עם אותו קושי?

התשובה לכך אינה חד משמעית ומשתנה מהפרעה להפרעה

מאניה דיפרסיה ההפרעה המזוהה ביותר עם קשר גנטי היא הפרעה בי-פולרית, המכונה גם הפרעה דו-קוטבית . אדם שאחד מהוריו אובחן כמאניה דיפרסיה נמצא בסיכון גבוה לסבול גם הוא מההפרעה, אחוזי התורשה אינם ברורים דיים, אך ישנם מחקרים לפיהם הסיכוי הוא בין 40% ל- 80%.

סכיזופרניה גם היא הפרעה אשר הוכח כי יש לה קשר גנטי משמעותי, כאשר מחקרים מראים כי הסיכוי של ילד להורים שאחד מהם מאובחן עם סיכזופרניה להיות מאובחן גם הוא הינו 20% בעוד שהסיכוי של אח לתאום שאובחן הינו 50%. אלא שמעבר לקשר גנטי, ישנה השפעה גם של הסביבה בה האדם חי או גדל על התפרצות ההפרעה.

דיכאון וחרדה הם קשיים אשר נפוץ לראות אותם מופיעים אצל כמה בני משפחה למשל הורים וילדים, כמה אחים במשפחה וכדומה. הן במקרה של דיכאון והן במקרה של חרדה ישנו קשר גנטי אשר משפיע על ההופעה הנרחבת של התופעה אצל כמה בני משפחה. אך יחד עם זאת השפעה ניכרת עוד יותר היא ההשפעה הסביבתית – ילד אשר גדל לצל הורים דאגנים, חרדתיים או פסימיים הסיכוי שיאמץ דפוסי מחשבה והתנהגות דומים היא גדולה יותר, מאשר אם לא היה גדל להורים כאלה.

טיפול בחרדה ודיכאון הן בילדים והן במבוגרים הוא אפשרי, גם כאשר הסביבה משדרת אחרת. הטיפול הטוב ביותר הוא זה המותאם באופן ספציפי לאדם עצמו, לתפקוד הנוכחי שלו וחומרת הקושי שהוא חווה באותה עת כמו גם לסביבה שלו, לרצונות והמשאבים שלו באותה עת.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול קוגנטיבי התנהגותיהפרעות קשב וריכוזטיפול בדיכאון, דיכאון וחרדה במתבגרים

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>