כמה טיפים לגבי גידול תאומים:

ברור כי גידול ילדים הינו אתגר . האתגר קשה יותר, כאשר מגדלים תאומים. במצב זה הקשר הזוגי עומד למבחן, גם אצל הגבר וגם אצל האשה יתכנו סימנים לדיכאון ולחרדה, ובאופן כללי קשה לשמור לעצמך מקום פשוט כי כל הזמן עסוקים, וההורות אינטנסיבית מאד. לאשה, הלידה עלולה להלחיץ, שכן הלידה קשה יותר. מה כדאי לעשות במקרה של לשני ילדים באותו גיל בכדי לעבור זאת בשלום? כמה טיפים נפשיים להצלחה במשימה.

1. לשמור ושוב לשמור על הזוגיות!!.
הולדת תאומים הם טלטלה משממעותית לזוגיות, במיוחד בהורות ראשונה. ילד אחד דורש תשומת לב, תאומים זקוקים לכל תשומת הלב ולאורך כל הזמן. בהתחלה זה עדיין לא משמעותי אך כאבי הבטן הראשונים, מבהירים לבני הזוג כי הם צריכים ללמוד מחדש להסתדר אחד עם השני. הזוג עלול למצוא את עצמו עייף, וכיוון ששני בני הזוג פעילים ומותשים הסבלנות זה כלפי זה מצטמצמת. הביטוי לקשיים אלו משתנה מחיכוכים ועד התרחקות והסתגרות כל אחד בפינה שלו. כל אחד צריך לקחת לעצמו זמן למנוחה עוד לפני הלידה אך בעיקר לאחר הלידה, לשים לב לקושי של בן הזוג השני ולהעניק זה לזה מעט זמנים של שקט. בכל מקרה והזוגיות לא מגובשת כדאי לפנות לטיפול זוגי לפני הלידה. כמובן שגם שהתאומים גדולים האתגר הבין אישי משמעותי וכדאי להיות מוכנים.

2. הורות בשלבים ראשונים דורשת טיפוח.
הורות לתאומים מצריכה התארגנות רגשית שונה. בשלבים הראשונים עולים רגשות אשם על כך שאחד מקבל יותר מהשני ותחושת חוסר האונים על כך שאי אפשר לתת לשני התינוקות את תשומת הלב שהיו מקבלים אם לא היו נולדים יחדיו. לעיתים, כאשר הורה אחד נמצא לבד עם שניהם, אין בררה אלא לתת לאחד לבכות בעוד מטפלים באחר, וזה מסתבך כאשר שניהם צריכים לאכול באותו זמן. הטיפ: ארגנו לעצמכם כמה דקות בסוף היום לברר רגשות שעלו במהלך היום, בלי ביקורת. מומלץ לשתף אנשים תומכים כמו משפחה או חברים, ובמידת הצורך גם אנשי מקצוע.

3. הורות בשלבים מתקדמים דורשת גם היא טיפוח.
כאשר הילד גודל הוא בודק גבולות,  את הקשר עם ההורה וכמובן מה מותר או אסור לו לעשות. כשיש שניים, חוץ מזה שהכל כפול, הם גם בודקים אחד את הגבולות של אחיו. הם אולי החברים הכי טובים לרגע ואויבים מיד אחר כך. בכלל, כל פעולה שנעשית בין ההורה לבין האחד היא איתות לשני. למשל כאשר לאחד יש בעיה והוא דורש תשומת לב בגללה, הדבר מהווה מקור לקנאה וחיקוי. הטיפ הוא לצפות מה שקורה מראש, וכאשר מתייחסים לאחד להבין כי ההתייחסות המעשית היא לשניים- לזכור שגם השני נמצא שם. לעיתים  התייחסות לתאומים צריכה להיות אחרי מחשבה על המסר המועבר לשניהם. כאשר הזוג מתקשה בכך כדאי מאד להעזר בהדרכת הורים.

4. לקחת עזרה, לקחת זמן לעצמכם.

גידול תאומים דורש כוחות. אם לאת נוחו לא תוכלו לטפל בהם , יותר מכך, כשאתם עייפים, הטיפול בהם חלקי ואתם נשארים עם רגשות אשמה. זה הזמן להפסיק להתחשבן עם ההורים שלכם ולבקש מהם שיבואו לסייע.  לא כדאי לקרוס ואז להיזכר שצריך לנשום קצת אויר, אלא להתכונן לכך מבעוד מועד בסמוך ללידה. עדיין לא הולך? יש שפונות לייעוץ פסיכולוגי ויוצרות לעצמן מקום מכיל המסייע במהלך הדרך.

5. אסור להשוות.
אם נדמה לכם, בטח כשיש תאומים זהים, שהם דומים- סימן שטעיתם. הם אולי דומים חיצונית, אבל נפשית הם תמיד שונים. הם אחים שבמקרה נולדו באותו יום . אז אל תשוו. לכל ילד קצב התפתחות אחר, רצונות אחרים ועולם פנימי שונה.  בהתחלה זה משתנה משבוע לשבוע. גם כשאורחים אומרים שהם ממש דומים יש לתקן ולהזכיר להם, ולתאומים, שלכל אחד אישיות אישית ושונה משלו. אם אינכם מצליחים לעשות זאת בעצמכם, שוחחו עם הורים במצב דומה או עם תאומים שבגרו כדי שיספרו לכם על חוויות הילדות שלהם. אם עדיין זה לא הולך, פנו להדרכת הורים.

6. לא להזניח את עצמך.
אם מופיעים לאחר הלידה דכדוך, חוסר חשק, או חוסר מוטיבציה לטפל בילדים ובעיות בתיאבון- אסור להתעלם. כנ"ל לגבי תחושות גופניות לדוגמה דפיקות לב, כאב בחזה או בבטן, הזעה בלתי מוסברת וקושי בנשימה או מועקה- במקרים אלו כדאי לטפל מוקדם . סימפטומים אלו, במידה ואינם מקבלים מענה בשלבים מוקדמים יכולים להביא לדיכאון או לחרדה, כך שאם יש סימנים – פני מוקדם ככל האפשר לפסיכיאטר או איש בריאות נפש אחר.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →