השעון הביולוגי הוא האחראי על כל התהליכים המחזוריים בגוף שלנו כמו למשל התחדשות התאים, תחושת הרעב, יכולת הריכוז והעירנות, הפרשת הורמונים והצורך בשינה. התהליכים המחזוריים בגוף מתואמים זה עם זה באמצעות פעולתו המווסתת של הורמון המלטונין, האחראי על השריית השינה ועל תחושת העייפות. הורמון זה מופרש בחושך ומפסיק לפעול בעת אור, בין אם אור שמש ובין אם בתאורה מלאכותית, ולכן מכונה גם הורמון החושך.

מחזורו של השעון הביולוגי אורך 24.2 שעות, חוסר הסנכרון בינו לבין מחזוריות היום (אור וחושך) עלול לגרום לכך שהשעון הביולוגי יידחה עם הזמן. דחיית השעון הביולוגי נגרמת גם משהייה למשך זמן רב בחושך או בשל פגיעה במעבר קלט של האור מהעין למוח. לכן, הפרעת זו שכיחה בקרב עיוורים.

הפרעה דומה מכונה הפרעת "השעון השבור", במהלכה שינה ועירות מופיעים לסירוגין ללא חוקיות מסויימת. הפרעה זו נפוצה במקומות בהם מופעלת תאורה באופן קבוע או בעקבות מחלות הפוגעות בתפקוד המוח כמו אלצהיימר.

הפרעות שינה אחרות נגרמות משינויים קבועים בהרגלי השינה הנוצרים מגורמים סביבתיים כמו ריבוי טיסות, עבודה במשמרות וכן מעבר בין חגים לשגרה בזמן קצר. בזמנים אלו נפגע מנגנון הפרשת המלטונין ובעקבות כך משתבש גם השעון הביולוגי.

הפרעות שינה אחרות מקורן הוא גנטי כדוגמת "השעון הביולוגי הדחוי" המתבטא בזמני שינה "הפוכים": חוסר יכולת להרדם בלילה והירדמות רק בשעות הבוקר.

ניתן לטפל בהפרעות שינה, בדרך כלל באמצעים התנהגותיים כאשר לעיתים נדרשת גם התערבות תרופתית. הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי עולה בין השאר כאשר נוצרת חרדה בנוגע לקיומן של הפרעות השינה. טיפול בחרדה במקרים אלו נעשה באמצעות מה שמכונה שמירה על היגיינת שינה. הכוונה בכך היא שמירה על כללים קבועים בכל מה שקשור בשינה: הימנעות מאכילת ארוחות "כבדות", שתייה של משקאות המכילים קפאין ושתיית אלכוהול לפני השינה, שמירה על שעות שינה קבועות ככל האפשר, הקפדה על חשיפה לשמש וכן התמדה בפעילות גופנית, בשעות אחה"צ או שעות הערב המוקדמות.

מקובל לחשוב שמבוגרים צריכים לישון פחות, למעשה זהו ביטוי להפרעת שינה שמקורה בניוון הבלוטה האחראית על ייצור מלטונין, כך שרמות נמוכות ביותר של ההורמון מופרשות בגוף, דבר הבא לידי ביטוי בנדודי שינה. במקרה זה הטיפול המומלץ הוא נטילת תרופה המחקה את פעולתו של המלטונין. בכל מקרה של נטילת תרופות בהמלצת רופא המשפחה או הפסיכיאטר, חשוב להקפיד על נטילת התרופה בזמן קבוע וכן לצאת במהלך היום על מנת לספוג אור שמש.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>