מכירים את חוסר הנעימות כאשר אתם נכנסים עם חבר או אדם זר לשירותים ציבוריים, כל אחד לתאו, שקט ו… רוב אנשים מתגברים על חוסר הנעימות, אלא שיש אנשים שאי הנעימות והמבוכה הופכים לחרדה של ממש. שלפוחית ביישנית זהו שם מוכר לקושי רגשי שעיקרו הוא חרדה מהטלת שתן במקומות ציבוריים.

שלפוחית ביישנית היא תופעה הנפוצה יותר בקרב גברים, בעיקר משום ששירותים ציבוריים לגברים פעמים רבות אינם מכילים תאים אלא רק משתנות, המגבירות את המבוכה מפני השתנה. אלא שגם נשים לא מעטות סובלות מהתופעה וזקוקות לטיפול.

מלבד המבוכה של משתנות והיעדר תאים, ישנם הסובלים משלפוחית ביישנית בשל החשש שישמעו אותם, ישנם הנגעלים משירותים ציבוריים, כמעט בכל רמה סנטירית שהיא, יש שזקוקים לפרטיות מירבית ולא יכולים לחשוב שאחרים נמצאים בסביבה וישנם שיכולים להטיל מימהם רק בבית, וגם בבית חברים או משפחה קרובה אינם מסוגלים להטיל שתן.

אחד ההשלכות הישירות של שלפוחית ביישנית, המוכרת בכל חרדה, היא הימנעות. אנשים אלו נדרשים להיות קרובים לביתם ולא יכולים לצאת לטיולים ארוכים, לנסיעות רחוקות, מחפשים עבודה הקרובה לבית ומוגבלים מאוד בתחומים שונים.

מלבד אי הנעימות, הסרבול וההימנעות מיציאה מהבית לזמן ארוך, לשלפוחית ביישנית ישנן גם השלכות פיזיות לא מעטות של דלקות שתן חוזרות ונשנות, פגיעה באיברים פנימיים ועוד.

ישנו קשר הדוק בין שלפוחית ביישנית לבין חרדה חברתית: החשש מביקורת ושיפוט של אחרים הוא לב הקושי כאשר המחשבה המובילה היא "מה יחשבו עלי שאני נשאר הרבה בשירותים/ אולי משהו לא בסדר איתי" וכדומה.

טיפול בחרדה מסוג שלפוחית ביישנית הוא בעיקרו טיפול נפשי, ונשען על הגישה הקוגנטיבי התנהגותי, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר או פסיכולוג עם מנת להתאים את הטיפול הנכון.

לעמודי תוכן נוספים:התקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>