בהמשך תגובה של גולשת, פעילות הפגתית הינה פעילות שמטרתה להוריד מתח. חשוב שלא להתחיל לעסוק בפעילות כזו דווקא שלחוצים או נמצאים בחרדה, אלא ללמוד לעשות אותה כאשר רגועים יותר ולהגביר אותה בשעת לחץ.  לא חייבים ישר לרוץ לפסיכיאטר ופעילות הפגתית היא בעצם טיפול בחרדה באופן מניעתי.

הפעילות כוללת:

1. הרפיית נשימות- נשימה בטנית בקצב ומחזור קבועים למשך מספר דקות עם התמקדות בגוף. חשוב לבחור מקום נוח לישיבה, או לשכיבה, אם נרדמים תוך כדי ההרפיה- עדיף.

2. הרפיית שרירים (גייקובסון), הרפיה של קבוצות שרירים בהדרגה מכף רגל ועד ראש, שימוש בכלים של דמיון. המחשבות והרגשות ממוקדים ומרוכזים בגוף המונח והרפוי, ולמעשה מורידים את מתח השרירים (לא לגמרי) בכל חלק בנפרד. יש המעדיפים לעשות הרפיה זו באמצעות כיווץ חזק ולאחריו הרפיה, כיווץ קל ושוב הרפיה.

3. יוגה.

4. מדיטציה, כולל מדיטציית ויפסנה.

5. היפנוזה עצמית למי שלמד לעשות בעבר.

6. דמיון עצמי מודרך.

את האחרונים יש ללמוד לפני הביצוע.

בהצלחה לכולם!
לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

6 Responses to פעילות הפגתית להורדת מתח- בלי פסיכיאטר

 1. מאת ג'ו:

  האם יש מקום מסויים שאפשר ללמוד בו את שיטות ההרגעה האלה?

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   שלום רב,

   שיטות הרפיה ניתן ללמוד בטיפול קוגניטיבי התנהגותי והן בטיפולמ בביופידבק או בהיפנוזה. אפשר גם פשוט ללכת ליוגה, לעשות מדיטציה או לקנות קלטות רלוונטיות של הרפיה!

   בהצלחה

   ד"ר אילן טל

 2. מאת בן:

  מעניין ומועיל – תודה לך.

 3. מאת רחל עמית:

  ניסיתי לעזור לבן שלי ועשיתי יחד אתו. זה עזר לשנינו. תודה!

 4. מאת אביבית:

  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>