תיאוריית הצרכים של מאסלו

מאסלו היה פסיכולוג אשר פעל בתקופת ההומניזם בתחילת המאה ה-20. התיאוריה של מאסלו צמחה מתוך ביקורת כלפי הפסיכואנליזה וכלפי התיאוריה ההתנהגותית (ביהביוריסטית). מאסלו, בניגוד לפרויד, ראה ביסוד בני האדם טוב וכן טעם כי בכל אדם דחף פנימי למימוש הפוטנציאל שלו. את המקור להפרעות נפשיות לא ראה בטבע האדם עצמו, אלא בתסכול שהאדם חווה, למשל לאור המציאות או החברה שחי בה, וכי הסרת מכשולים חברתיים, למשל, עשויה להפוך את הקערה על פיה ולאפשר לאנשים לבטא את עצמם ולהיות עצמם בלי קושי רגשי.

עיקר פרסומו של מאסלו הייתה פירמידת הצרכים שהגה, המדרגת את הצרכים האנושיים של האדם החל מצרכים פיזיולוגיים, כמו מזון, קורת גג וכדומה, בסיסיים וכלה בצרכים פסיכולוגיים עד למימוש עצמי. בקצרה, מורכבת הפירמידה מחמש קומות (מהתחתית): צרכים פיזיולוגים, צרכי ביטחון, צרכי שייכות, צרכי הערכה ולבסוף – מימוש עצמי.

לצורך בניית פירמידת הצרכים, ערך מאסלו מחקר על התכונות המאפיינות אנשים שמימשו עצמם בעבר ובהווה, וגילה כמה תכונות דומות: קבלה עצמית וקבלת של אחרים, עוזקים בעצמם אך עם יכולת לשים לב ולהיות קשובים גם לצרכים של אחרים סביבם, מתייחסים לאחרים לא באופן סטראוטיפי אלא תוך התייחסות לייחודיות של כל אדם, יש להם כמה אנשים בחייהם עמם נמצאים ביחסים קרובים, יצירתיים, ספונטניים, אינם קונפורמיסטים.

מטרתו של מאסלו לא הייתה לייחד אנשים אלו מתוך כלל החברה, אלא דווקא להדגיש כי כל אדם יכול להתפתח בכיוון הזה ולהגיע למימוש הפוטנציאל שלו, לאחר שהשיג את צרכי הביטחון, הערכה ושייכות.

ד"ר אילן טל על תרופות וטיפול פסיכולוגי נגד חרדה, איך לטפל בחרדה, איך מטפ from ד"ר אילן טל on Vimeo.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול קוגנטיבי התנהגותיהפרעות קשב וריכוזדיכאון בילדיםהתקף חרדה, מצב רוח רע ודיכאון

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>