העידן שבו אנשי חינוך ופסיכולוגים הזהירו מפני הטלוויזיה והסכנות הטמונות בה נראה היום כמעט כמו חלום. טלוויזיה עודנה מהווה סיכון משמעותי להתמכרות, היא ידועה גם כמקור להתנהגות אלימה בקרב ילדים; אך אם בעבר היא הייתה הסכנה היחידה, היום היא עומדת בצד, חיוורת לעומת שלל המסכים האחרים הסובבים אותנו. המסכים הללו (למשל הסמארטפון, מחשב הכיס, טאבלט או המחשב בבית) הם מוצרים שמשרתים אותנו יום יום ובמהותם הם חיוביים, מסייעים לנו בעבודה, בבית, מאפשרים דברים שבעבר לא היינו חולמים עליהם (לשמור על קשר עם קרובי משפחה בקצה השני של העולם, למצוא זוגיות ואף פרנסה, להרחיב את עולמם של הילדים ועוד ) כך שבסך הכל אנו שואבים מהם יתרונות רבים.
אלא שהעיסוק במסכים, השהייה המרובה באינטרנט או ה"תחביב" של משחקי מחשב, עשויים להיות מסוכנים והם מהווים מקור נפוץ לתופעה של התמכרות. תופעה שמוכרת כבר מזה שנים, אך שלאחרונה הופכת יותר ויותר נפוצה עד שהוחלט על הכנסתה לספר ההפרעות הפסיכיאטריות (DSM).

אז איך נדע? כמה סימנים להתמכרות:
1. הופעת תסמונת גמילה – הפסקת ההתנהגות גוררת תסמיני גמילה. ניסיון להפסיק לשחק במחשב, לא להיכנס לפייסבוק, להפחית את מספר השעות באינטרנט או לא לראות טלוויזיה עד אמצע הלילה גוררת תופעות גמילה (בדיוק כמו המכור לסמים): רעד בגוף, חוסר שקט, מצב רוח רע ודיכאון,עצבנות, התקף חרדה ועוד.

2. סיבולת – עם הזמן אדם מתרגל למינון שהיה רגיל אליו וזקוק למינון גבוה יותר – במקום שלוש שעות מול הפייסבוק האדם חש שהוא זקוק לחמש שעות ויותר, במקום משחק מחשב פשוט אדם זקוק למשחק מתוחכם וחדיש יותר.

3. פגיעה בתפקוד החברתי / תעסוקתי ושינוי אורח החיים – עם הזמן האדם מגלה כי ההרגל שולט בו ולא הוא בהרגל – במקום להיות עם המשפחה הוא חייב לסיים את המשחק, במקום לעבוד ולמרות הסכנה שהוא יאבד את העבודה שלו הוא חייב להכנס לפייסבוק. במשחקי מחשב למשל הגרסאות החדשות שיוצאות חדשות לבקרים גורמות לא פעם לאנשים למצוא עצמם יותר ויותר בתוך העולם של המשחק, בתוך עולם הפנטזיה ופחות בעולם המציאות.(טיפול בחרדה חברתית)

חשוב לדעת שאומנם סימנים אלו הם הסימנים העיקריים לקיומה של התמכרות, אך אבחנה מקצועית ומקיפה יכולה להיעשות רק על-ידי פסיכיאטר מומחה.

טיפול

הטיפול בהתמכרות למסכים ככל טיפול אחר בהתמכרות ומתחלק לשני חלקים. הראשון הוא תהליך הגמילה- הפסקת ההתנהגות, בחלק זה יופיעו סימני הגמילה המוכרים. חלק זה הוא קשה באופן יחסי ולתקופת זמן קצרה. החלק השני, העיקרי בטיפול, שפעמים רבות הוא החלק הקשה ומכונה – מניעת מעידה. בחלק זה לומד המטופל כיצד לנהל את חייו בלי למעוד חזרה להתמכרות, החלק זה על המטופל למצוא דרכים למלא את חייו כך שלא יתפתה לחזור להתמכרות, בחלק זה מתמקד הטיפול בבניית אורח חיים חדש, מספק ואיכותי יותר.
חשוב לציין כי המשפחה היא מרכיב חשוב ואף הכרחי בטיפול – מלבד הליווי והתמיכה שהם מעניקים, המשפחה היא זו שתצטרך לשים את הגבולות למכור ועליה לדעת כיצד לעשות זאת ולכן הם מהווים חלק משמעותי בטיפול.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיטיפול בדיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>