d7a2d7a4d799d7a4d795d7a0d799d79dחרדה ופחד מלידה, חרדה ופחד מהיריון– טוקופוביה- מה זה וכיצד מתמודדים

לקראת הלידה של ילד במשפחה, יש נשים רבות אשר חוות לחץ וחשש מפני הלידה עצמה או עוד טרם לכך, מפני ההריון. ברוב המקרים אלו הן תחושות חולפות, אלא שלעיתים החשש קשה יותר, ובסופו של דבר הופך לפחד כבד ואף לחרדה של ממש.

כל חשש הינו אנושי, מטבע הדברים, בעיקר כאשר השינוי גדול או חוויה החדשה לא מוכרת, אבל אם החשש מלווה במשך רוב שעות היום, פוגע בתפקוד ולמעשה והופך את חווית ההריון, שאמורה להיות חוויה מיוחדת בחיי הזוג או האישה, לחוויה מפחידה ומטרידה, עליך לבדוק כיצד תוכלי לטפל בתחושותייך אלו.

ישנן נשים אשר נמנעות מלהכנס להריון (אגב, פונדקאות היא אחת מהדרכים בה נשים אלו בוחרות) או אשר מבקשות להפסיק את ההריון, או מתעקשות על ביצוע ניתוח קיסרי במקום לידה רגילה. במקרים אחרים נשים מדווחות כי החרדה מפריעה להתנהלותה יום יומית, או פוגעת אפילו משמעותית באיכות החיים. במקרים אלו התערבות מקצועית. טוקופוביה, בעיקר כזו שלא טופלה, הינה גורם סיכון מסוים להתפתחות דכאון לאחר לידה.

נשים מספרות על פחד מפני השינויים אשר מופיעים בגופן בהריון וכן אחרי הלידה (הכוונה היא לא רק לשינויים ההורמונליים, אלא גם לשינוים שיתכנו בתפיסת הגוף או בדימוי העצמי ועוד), הפחד הוא גם מפני הכאב הצפוי בעת ולאחרהלידה, ואפילו מפני השינוי במשפחה ובזוגיות לאחר מכן. תתכן גם דאגה לעובר ולהתפתחותו התקינה, וכמובן דאגה מהעתיד הלא ידוע ומהתפקוד כאמא לאחר הלידה.

טוקופביה – פחד מהריון- יכולה להופיע בכמה מקרים: באופן טבעי, בעת הריון ראשון או לפני הכניסה להריון ראשון, באופן משני לדיכאון אשר הופיע לאחר לידה קודמת או בהריון קודם- ולאחר לידה טראומטית. חוויה קשה או טראומטית של לידה או היריון היא בין גורמי הסיכון להתפתחות חרדה מפני הריון ולידה.

מהם הסימנים של החרדה מההיריון או הלידה?

בעיות בתפקוד הן בעבודה והן בבית, קשיי זיכרון או חוסר ריכוז, שינויים במהלך השינה- בעיקר סיוטי לילה,או בעיות בלהרדם (לרוב עם מחשבות נודדות לפני השינה) תלונות של מיחושים גופניים כלשהם (למשל של אי נוחות במקומות שונים, הזעה, מתח בשרירים, דפיקות לב או כאבים), פחד עולה לקראת הלידה או במהלך ההריון או לקראת קיום יחסי מין, התקפי חרדה ובאופן כללי עיסוק מחשבתי אך גם רגשי והתנהגותי בלתי פוסק לפני או לאורך כל ההריון בתחושות הפחד האימה והחרדה.

הטיפול נועד קודם כל לסייע לאישה להתמודד עם חוסר הוודאות הנחווית אשר קשורה בהריון ובלידה כמו כן נעשה מאמץ בניסין להקל על הרגשות והמחשבות של החרדה וכמובן עם תופעות הנלוות נוספות כמו מצב רוח ירוד

הטיפול בחרדה זו הינו רב: מגוון טיפולים תרופתיים הנרשמים על ידי פסיכיאטר מומחה ובהמלצתו, טיפולים פסיכולוגיים – שיחות עם פסיכולוג או פסיכותרפיסט בו המיקוד הוא במקורות הסבל והתייחסות לחוויה השלילית אשר מעוררת את החרדה.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר טווח שעיסוקו באיתור מחשבות ובאיתור דפוסי התנהגות התורמים לחרדה, הטיפול מספק דרכים וכלים לשנות את הדפוסים ולהפחית את הבהלה לגבי ההריון והלידה

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>