d799d795d7a0d794פוסט טראומה ופיברומיאלגיה

הבה נרחיב בנושא הקשר לאירועים טראומתיים. מחקרים שונים מראים באופן סטטיסטי על הקשר בין תסמונות של עייפות וכאב כרוני ובין אירועים נפשיים טראומתיים בעבר הקרוב או הרחוק. קיימות עדויות מחקריות כי קיים קשר בין פיברומיאלגיה לפוסט טראומה נפשית. פוסט טראומה נפשית קשורה לאירוע משמעותי ומאיים שקרה בעבר, ולכך שהאירוע ממאן לעזוב- הוא חוזר בחלומות או בשעות היום. החלק הגופני של פוסט טראומה כולל אי שקט גופני, עם תסמינים שונים ומפושטים של חרדה, כמו הזעות, לעיתים דפיקות לב וקשיי נשימה וכמובן כאב במקומות שונים בגוף. ברור, למשל, שפוסט טראומה הינה מצב מתיש ומעייף, גם נפשית וגם פיזית.

נמצא כי בקרב הסובלים מפיברומיאלגיה, קיים שיעור גבוה יותר של אנשים שבעברם אירוע טראומתי נפשי כזה או אחר, לעיתים מדובר באירועים שקרו בגיל ילדות, ולעיתים באירועים חוזרים. שוב אנו מגיעים למצב בו גורם משותף קשור לשני דברים- לתסמינים גופניים ולתסמינים נפשיים. בקליניקה הפסיכיאטרית היומיומית הדבר מורכב עוד יותר, שכן מצד אחד אני עד למטופלים רבים שאין להם סיפור פוסט טראומתי או חרדה כלל, מצד שני לאחרונה מגיעים לטיפול ניצולי שואה רבים אשר החלו לסבול מתסמינים הדומים לפיברומיאלגיה.

אין ספק שמגבלה גופנית ותפקודית כה קשה, אינה יכולה אלא להשפיע גם על הנפש. המגבלה התפקודית הנלווית לפיברומיאלגיה הינה לעיתים בלתי נתפסת. הכאבים ובעיות השינה, יחד עם התשישות, מקטינים את יכולתו של האדם לתפקד בבית אך בעיקר בעבודה. בהדרגה אנשים מדווחים על מצב רוח ירוד, חוסר כוח או חשק, עייפות ותחושות ייאוש, ואם לא היה דיכאון בהתחלה, שהרי הוא מתפתח כעת. הדיכאון והכאבים משפיעים על התפקוד המשפחתי, הבין אישי והחברתי. כתוצאה מכך, הסובלים מפיברומיאלגיה מתקשים לתפקד בתחומים נרחבים של חייהם. בכל הקשור לבריאות הנפש, תסמונות שאין להן מרכיב ביולוגי כביכול, נתפסות על ידי רבים מאיתנו כ"התפנקות". כך היה גם עם חלק מהתסמונות הנפשיות בעבר, כמו למשל עם הפרעה פוסט טראומתית אשר כונתה שנים רבות בשם "נוירוזת פיצויים". יש כאלה שגם היום מביטים על פיברומיאלגיה במבט מבקר שכזה. מטופלים רבים מגיעים עם אכזבה מבני משפחתם אשר מבקרים אותם ולמעשה מחמירים אף יותר את מצבם.

הקשר בין הגוף לנפש ברור אך לא מספק מידע לגבי סיבה ותוצאה, גם כאשר אנו בודקים את התגובה לטיפול. טיפול בדיכאון או בפוסט-טראומה משפרים את התחושה הסובייקטיבית של הכאב, ומאידך טיפול בכאב משפר את המצב הנפשי. שוב אנו חוזרים לנקודת ההתחלה. שוב אנו חוזרים לכך שמדובר במצב משולב, שיש לו גורמים דומים, והחלקים השונים שלו (החלק הגופני והחלק הנפשי) משפיעים זה על זה, משפרים ומחמירים זה את זה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

2 Responses to פוסט טראומה ופיברומיאלגיה

  1. מאת Dr. Ilan Tal:

    לצערי הרב את צודקת

  2. מאת אלונה:

    פיברו היא מחלה נוראה. כמישהי שרופא המשפחה אמר לה שהיא מדמיינת, אני שמחה שמישהו מהפסיכיאטריפ מתייחס אליה ברצינות. יש הרבה פסיכיאטרים שחושבים שהיא לא קיימת בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>