1.מהי תרופה אנטי דיכאונית? תרופות נוגדות דיכאון ניתנות ברוב במקרים לסובלים ממה שמכונה דיכאון מגו'רי, אך לא רק, פעמים רבות הן ניתנות במקרה של חרְְְדה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. מהם סימנים של דיכאון תוכלו לקרוא בפוסט: איך מזהים דיכאון.

2.סוגי תרופות – השמות הרבים של תרופות נוגדות דיכאון יכולים לבלבל מאוד, אך למעשה, ברוב הגדול של המקרים התרופות שייכות לאחת משתי "המשפחות": משפחת ה- SSRI ומשפחת ה- SNRI. ראשי התיבות הדומים הללו מבטאים את הידוע לנו עד כה על המנגנון המוחי הקשור להופעתו של דיכאון. מנגנונים אלו קשורים בשיבוש כלשהו בהעברת מסרים מתאי עצב אחד לשני, כאשר שני חומרים אחראים להעברת מסרים זו: סרטונין ונוראפנפרין. רמה נמוכה של חומרים אלו מתבטאת בדיכאון, ולכן התרופות האנטי דיכאוניות פועלות על מנת להעלות את הרמות של חומרים אלו. כך, פרוזק, סרוקסט, ציפרמיל, ציפרלקס, לוסטרל ופבוקסיל הן תרופות SSRI הפועלות להעלאת רמת הסרטונין בעוד שאפקסור, סימבלטה ואיקסל הן תרופות ממשפחת ה- SNRI ופועלות להעלאת רמת הנוראפנפרין.

3.זמן ההשפעה של תרופות נוגדות דיכאון הוא בין שבועיים לחודש (לפעמים מעט יותר) כך שנדרשת מעט סבלנות עד שמרגישים בשינוי. טיפול תרופתי בדיכאון, כטיפולים תרופתיים אחרים, אינו מצליח תמיד; לעיתים נדרש שינוי במינון, לעיתים תרופה מסוימת אינה עוזרת כלל לאדם מסוים, לעיתים ההצלחה היא חלקית, כאשר הצלחת הטיפול נמדדת בחזרה לתפקוד והפחתה משמעותית בסימנים ותחושת המצוקה.

4.תופעות לוואי – ככל תרופה אחרת גם לתרופות נוגדות דיכאון תופעות לוואי, אלא שהם קלות ולרוב חולפות תוך כמה שבועות: יובש בפה, אי נוחות בבטן, פגיעה בחשק המיני ולעיתים תיאבון מוגבר ועליה במשקל. לסובלים מעודף משקל ניתן להתאים את התרופה המתאימה ביותר, בהתחשב במצב ולאחר אבחון על ידי פסיכיאטר.(מצב רוח רע ודיכאון)

5.כל אחד יכול? – כמעט כל אדם יכול ליטול טיפול אנטי דיכאוני. גם חולי לב יכולים להיעזר בו ואף הוכח שטיפול אנטי דיכאוני מסייע לחולי לב להתמודד עם הדיכאון הנפוץ בקרבם. לעיתים נדרשת התאמת מינון, ואז נדרשת התייעצות עם רופא מומחה, ובמקרה של חולי לב חובה לבחון האם יוכל להשתמש בתרופה.

6.רק פסיכיאטר? רופא משפחה גם הוא יכול לאבחן דיכאון ולתת מרשם לתרופה אנטי דיכאונית. פסיכיאטר לעומת זאת יכול הן לשלול מצבים רגשיים אחרים עם סימנים דומים וכן לסייע כאשר התרופה אינה מסייעת ויש תורך להחליפה.

7. הפסקת טיפול – מומלץ ליטול תרופות אנטי דיכאוניות חצי שנה לפחות לאחר השיפור בסימפטומים וחזרה לתפקוד (ולא חצי שנה מתחילת הטיפול). בכל מקרה אם אדם מעוניין להפסיק את הטיפול התרופתי, עליו לעשות זאת באופן מבוקר והדרגתית ובליווי של רופא מומחה.

8.אירועים חיצוניים- לעיתים אדם חש סימנים שונים של דיכאון המופיעים לאור אירועים שעבר, בדרך כלל אירועים אלו טראומטיים כמו התמודדות עם אבל, התמודדות עם פציעה מגבילה, תאונה, פיטורין, גירושין, פרידה מבן זוג וכו'. לעיתים טבעי שסימני דיכאון יופיעו (כמו למשל במצבי שכול) ולפעמים קשה להבחין האם הקושי בתפקוד הוא "לגיטימי" או כזה הדורש התערבות חיצונית. אך לא רק אירועים מעציבים מעוררים סימני דיכאון, כך למשל דיכאון אחרי לידה נפוץ בקרב נשים בשנה הראשונה שלאחר הלידה. במקרים אלו יש לפנות לאבחון מקיף על ידי פסיכיאטר מומחה שיוכל לעזור בהחלטה האם נדרש סיוע של טיפול אנטי דיכאוני.

9.דיכאון במהלך ההיריון - צפו בסרטון האם ניתן לקחת תרופות במהלך ההיריון ומה ניתן לעשות במקרה של דיכאון או חרדה במהלך ההיריון.

10. רק תרופה? למעשה השאלה הזו היא החשובה ביותר- האם תרופה בלבד תסייע או שנדרש טיפול נוסף? מהו הטיפול המיטבי בדיכאון? בחלק מהמקרים תרופה בלבד תסייע, במקרים אחרים אדם זקוק לתרופה על מנת לחזור לתפקוד שיאפשר טיפול נוסף, ובמקרים רבים נוספים מומלץ להיעזר בטיפולים נוספים, בהתאם לעוצמת הדיכאון. כך דיכאון ברמה קלה מומלץ להיעזר בטיפול פסיכולוגי קלאסי, בעוד שטיפול זה יהיה יעיל פחות בדיכאון ברמה בינונית – קשה, או אז יהיה מומלץ לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, לו הצלחה רבה בהתגברות על הדיכאון. בכל מקרה אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הדיכאון על פי המאפיינים האישיים של כל אחד.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →