מעונן. השמיים קודרים יותר מהרגיל, והאפרוריות בחוץ חודרת לתוכנו. הקור לפעמים נכנס פנימה והנפש מתחילה להיות עצובה יותר, מצוברחת. אנחנו אולי קצת פאסיביים, קצת עצבניים, השגרה מרגישה שהיא לא מקור לנחמה. זהו. העצבות של החורף שוב מרימה ראש.

אם ככה אתם מרגישים- סימן שאתם לא לבד. עם בואו של החורף אנשים רבים חשים ירידה במצב הרוח, חוסר מרץ ותחושת יגיעות, עייפות, חשק לאכול יותר מהרגיל, וחשק לישון. במקרים קשים יותר, זה יכול להגיע עד לדיכאון של ממש, אבל גם ככה זה מבאס.  העצבות העונתית הזו, שאגב, נמשכת בערך עד פסח, קשורה כנראה גם להעדר אור, והיא מופיעה יותר בנשים מאשר בגברים (עובדה מחקרית מוזרה מבחינתי כי אני מכיר הרבה גברים שמרגישים בדיוק כפי שתיארתי מקודם).כשהעצבות מחמירה והופכת לדיכאון "על באמת" יופיע גם תחושות עוד פחות נעימות- ייאוש, חוסר תקווה וחוסר ערך, עצבנות בלתי נשלטת ועד מחשבות לא טובות של ממש. בכל מקרה, טיפוסי לראות שאת העצבות מלווים שינויים בשינה- בעיקר צורך לישון יותר, אבל השינה לא מרעננת, ונראה שככל שישנים יותר גם העייפות מתגברת, ואין שיפור באנרגיה. גם התיאבון גדל, וחלק מהאכילה הוא בגלל תסכול בכלל, תסכול מחוסר שביעות הרצון שבאה עם העצבות. אגב, הרעב הוא בעיקר לאוכל עם פחמימות, האויב המושבע של הדיאטות למיניהן. עוד טיפוסי להרגיש עצבנות ואי שקט- אנשים מוצאים את עצמם מתפרצים יותר, עצבניים יותר, כועסים יותר ובאופן כללי לא מרוצים. נסכם: עצבות וחוסר חשק, תיאבון בלתי נשלט פלוס עליה במשקל ועייפות שלא עוברת- נו, ממש מפליא שאנשים גם מרגישים עצבניים (למרות שמחקרית כנראה זה לא קשור).

טוב, יש מה לעשות. ודווקא לא מעט. נעבור נקודה נקודה.

1.אור. חשיפה לאור ליתר דיוק. השמש לפעמים יוצאת, אז למה שלא תפנקו עצמכם בטיול לאורה? זה עוזר למרץ ולמצב הרוח. בכלל, למה שלא לקפוץ לחופשה במקום שבו יש אפילו יותר שמש? חו"ל זו אופציה, אבל אפילו אילת (במלון הגון כמובן) תעשה את העבודה. ועל הדרך גם חופשה. בכלל, זו הזדמנות להסביר לבן/בת הזוג שזה לא שרציתם חופשה (חס וחלילה), אלא פשוט זו תרופה.

2.תזונה. לזלול פחמימות פשוטות כמו שוקולד ועוגות זו אופציה, אבל ראשית היא לא בריאה, שנית היא סופר משמינה ושלישית, מלווה בהרבה אשמה לאחר מכן. אם כבר פחמימות עדיף מורכבות (לחם מלא למשל), ואולי זה הזמן להתייעץ עם דיאטנית/תזונאית לגבי פחמימות מורכבות במינון נכון.

3.ונראה לכם שאפשר לעבור את זה בלי פעילות גופנית? זהו, שלא כל כך. זה הזמן לחדש את המנוי למכון הכושר, אולי לפרגן במדריך כושר אישי? (שוב, זה לא שרציתם וכולי). פעילות מומלצת תמיד היא שחיה (וזה כיף שהבריכה מחוממת), אבל כל פעילות אירובית טובה באופן עקרוני. אם אפשרי, עדיף לשלב עם סעיף 1- למשל הליכה בצהריים כשהיום שמשי.

4. להיות ביחד. למה לא לבלות יותר עם בן או בת הזוג? זו גם הזדמנות להתקרב, כולל התקרבות מינית, אבל לא רק. זה גם הזמן לחדש קשרים ישנים ולבלות עם חברים. זו, אגב, עצה שנכונה לכל עונה ומצב רוח. לקשר הזוגי ולקשרים החברתיים השפעה מהותית על מצב הרוח, אז נא לטפח אותם.

5. לא הולך? תמיד אפשר להיעזר בטיפולים- טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול פסיכולוגי ואפילו טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטר במקרים קשים יותר.

בקיצור- לפרגן, להתחדש, לעבוד על עצמנו. לבד, עם חברים ובני זוג או בטיפול. בהצלחה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>