במשך שנים, וגם כיום, מריחואנה נחשבת ל"סם קל", פופולרי, נגיש יחסית ונפוץ מאוד בקרב צעירים, ומבוגרים כאחד.

עישון מריחואנה היא תופעה יחסית נפוצה אשר אחד המאפיינים העיקריים שלה היא היכולת של המשתמשים בה לתפקד באופן רגיל, ללא שינוי מודע או ניכר ביום יום, תוך עישון רציף של תקופה ארוכה, לפעמים גם מספר שנים. אלו שמעשנים מריחואנה באופן קבוע טוענים כי הם מצליחים לשמור על אותו אורח חיים ועל אותה רמת תפקוד שאפיינה את חייהם גם לפני שהחלו לעשן. אלא שהן הניסיון הקליני והן הניסיון המחקרי מוכיח אחרת. לעישון מריחואנה השלכות ארוכות טווח על התנהגות האדם, על תפקודו והתנהלותו הרגשית וכן על התפקוד המוחי שלו.

מחקר חדש הראה כי בקרב משתמשים במריחואנה במשך שלוש שנים, נראו שינויים במבנה המוח הדומים הנצפים בקרב חולי סכיזופרניה, שינויים הנצפים גם לאחר הפסקת השימוש במריחואנה. שינויים אלו באים לידי ביטוי בעיקר בהפרעות בזיכרון.

המחקר בדק בני נוער אשר עישנו מריחואנה במשך שלוש שנים לפחות. בני נוער אלו השוו לקבוצה אחרת של בני נוער שלא עישנו כלל וכן לקבוצה נוספת של סובלים מסכיזופרניה. בדיקה של גלי המוח של קבוצות אלו הראתה תמונה דומה הן אצל משתתפים בריאים אשר השתמשו במריחואנה והן אצל משתתפים אשר סובלים מסכיזופרניה.

אחת ההשלכות המשמעותיות של המחקר נוגעת לסיכון המוגבר של אנשים להם בני משפחה חולים בסכיזופרניה ועושים שימוש לרעה במריחואנה.

מעבר לנזקים ארוכי הטווח ולמרות הדעה הרווחת עישון מריחואנה באופן קבוע עשוי להביא לכדי תלות והתמכרות. אחד המאפיינים של התמכרות היא הופעתם של קשיים רגשיים כמו דיכאון, חדרה, התקפי חרדה, חוסר ביטחון עצמי, עצבנות, תוקפנות, קשיי ריכוז ועוד, במצבים בהם האדם אינו תחת השפעת הסם. חשוב לפנות לאיש מקצוע, מטפל מומחה בטיפול בהתמכרויות או פסיכיאטר, על מנת לבדוק האם אכן מדובר בהתמכרות ואיך ניתן להיגמל, למנוע חזרה לעישון ולבנות אורח חיים בריא יותר.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>