מחקר חדש שהתפרסם מצא כי ישנו קשר בין מצב הרוח שלנו לבין יצירתיות, כאשר במקרים מסוימים דיכאון ומצב רוח ירוד יכולים לעורר יצירתיות.

המעניין ביותר במחקר הוא שיצירתיות יכולה להתבטא ביתר שאת במקרים קיצוניים של מצב רוח – מצב רוח ירוד מאוד, שעמום עמוק כמו גם מצר רוח מרומם ביותר. במקרה של מצב רוח מרומם, שמוגדר על ידי פסיכיאטרים, כמצב רוח של "היי" או מצב מאני, אנשים מצליחים ליצור רעיונות יצירתיים יותר מהרגיל, שכן מהלך החשיבה שלהם הוא שונה, מחוץ לקופסא. במקרים אלה מצב הרוח המרומם מאפשר לאנשים לחבר עולמות תוכן שונים זה מזה וליצור רעיונות יצירתיים, שלא מתפשרים במצב רוח רגיל.

במקרה השני, המחקר הראה כי יש קשר בין שעמום לבין יצירתיות. במחקר נדרשו אנשים לעסוק בפעילות החוזרת על עצמה ומשעממת ביותר והתגלה שדווקא במצב זה הם הצליחו לתת דרור למחשבותיהם ולדימיון שלהם ולייצר רעיונות מקוריים ויצירתיים ביותר. אפקט אחר המעודד יצירתיות, מלבד שעמום, הוא מידה מתונה של רעש. דווקא קיומו של רעש מדוד מאפשר לנו להתכנס פנימה בעצמינו, להתחבר לעולם הרגשי או השכלי שלנו ולייצר רעיונות שלא היו מתאפשרים בשקט מוחלט או ברעש חזק.

ובמקרה אחר, אנשים עם מצב רוח ירוד, ואף דיכאוני מצליחים להביע יצירתיות גבוהה יותר מאנשים עם מצב רוח טוב, הדוגמא הבולטת לכך היא אמנים, אשר מעידים לרוב שעיקר היצירה שלהם, אם במוסיקה, ציור, כתיבה ועוד, התאפשר בזכות מצב הרוח הירוד שלהם. פעמים רבות הדבר נובע מצורך לקרבה, צורך להבנה של הזולת את קשיינו והצורך העיקרי להקל על הבדידות. חשוב להבדיל בין היצירתיות בכל אחד מהמצבים: במקרים מאניים, הכוונה ליכולת להמציא המצאה חדשה, רעיון מקורי שלא קיים, לעומת זאת, יצירתיות הנובעת מדיכאון, מתייחסת ליכולת של האדם להביע את עצמו ואת כאבו באופן מדויק, ייחודי ומעורר הזדהות מצד הצופה בו.

אלא שלמרות היתרון הבולט, ולמרות המשאלה הכמוסה של רבים מאיתנו להיות יצירתיים יותר ולזכות להכרה ואהדה של סובבינו, יצירתיות איננה תחליף או פתרון להתמודדות עם הדיכאון. מעבר לכך, לאורך זמן דיכאון שאינו מטופל עשוי להחמיר, לגרום להתכנסות יתר של האדם בעצמו, להתבודדות מהחברה ובמקרים רבים גם לפגיעה בתפקוד, לכן, חשוב לאבחן בזמן דיכאון ולפנות לטיפול. ישנו מגוון רחב טיפולים ושיטות להתמודדות עם דיכאון: טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי, מיינדפולנס, ביופידבק ועוד. אך על מנת לדעת איזה טיפול יהיה הטוב ביותר עבורך, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בעל ניסיון, המכיר את מגוון האפשרויות הטיפוליות הקיימות כיום שיוכל לכוון אותך לדרך המתאימה ביותר עבורך.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדההתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>