אחת התלונות הרווחות בין אנשים, המתמודדים עם העומס הרבה של החיים המודרניים, היא התלונה על עייפות, חוסר כוח ותחושה של תשישות לעיתים עד כדי התשה כללית. זו לא עוד שעת שינה אחת שחסרה, ולא סוף שבוע אחד של מנוחה שיעזור, זו הרגשה כללית, של היעדר אנרגיה ועייפות. עייפות זו, היא עייפות של הגוף, אך לא פחות מזה גם של הנפש.

באופן טבעי, ככל שנעמיס על עצמינו יותר ונישן פחות כך נהיה עייפים יותר. ואכן, החיים המודרניים, לא עושים לנו חיים קלים בנושא הזה: אנחנו מנסים ללהטט בין כל המשימות היום-יומיות הכוללות מחויבויות לעבודה, לחיי המשפחה, לזוגיות, להורים ועוד, המשפיעים על היכולת שלנו, הריאלית, להצליח באמת להספיק את כל המשימות שעלינו להשלים.

קשיי שינה, אם כן, יכולים להופיע בשל סיבות גופניות, הקשורות להרגלי השינה – כך, שינה של 4 שעות מידי לילה, טבעי שתתבטא בעייפות מתמשכת ותחושה של תשישות מתמדת. כמו כן, תופעה מוכרת הגורמת לקשי שינה, מכונה "דום נשימה בשינה", במהלכה אדם סובל מקשיי נשימה בלילה, עד כדי השתנקות ותחושה של חנק, הגורמים לו להתעורר, לצורך להירדם שוב, וחוזר חלילה.

אלא שפעמים רבות, הפרעות שינה ועייפות , בסיסן במקור נפשי, ולא פיזי. אנשים רבים מתארים את תוצאות העומס התמידי, במחשבות מטרידות, המופיעות במהלך רוב היום, בנוגע לכל המשימות שעוד יש להשלים. אלו, גוזלות אנרגיה מהאדם, גורמות לתחושה של אי-שקט, ולמעשה מבטאות בצורה אחרת – את חוויית הלחץ והמתח שמלוות אותנו.

לתחושה העייפות התמידית, ללחץ ולמתח, מחיר כבד הבא לידי ביטוי ביחסים בין בני הזוג, בהורות שלנו, בתפוקות בעבודה, בתחושת הסיפוק מהעבודה ומהחיים בכלל.

מעבר לכך, ביטויים אלו של עייפות ותחושת תשישות, לאור, מתחים ולחצים, עלולים להוות את הטריגר להתפתחותן של הפרעות חרדה: סימני העייפות, הופכים לסימנים של חרדה: דפיקות לב מהירות, מתח שרירים גבוה, מחשבות טורדניות וחששות "מה יהיה?" ובסופו של דבר גם להתקפי חרדה.

מלבד מתח ולחץ מסגנון החיים המודרני, תחושת של עייפות ותשישות נובעת גם מתחושה כללית של חוסר חשק, אי שביעות רצון, עצבות מתמשכת, תחושה של היעדר משמעות בחיים – המתמצים כולם לאמירה הכללית של: "אין לי כוח כבר, אין לי בשביל מה".

מה עושים ואיך מטפלים בעייפות ותשישות?

לפני שהמתח הופך לחרדה ולפני שהעצבות הופכת לדיכאון, חשוב לטפל ולמנוע תרופה למכה. ההתמודדות הראשונה, שקשה לבצע, אך היא הכרחי- היא להוריד את העומס! להספיק פחות משימות כדי להרוויח יותר איכות חיים.

במקביל, מומלץ לרכוש מיומנויות של הרגעה, כמו הרפיית שרירים, טכניקות של נשימות וכדומה.

כאשר מתחילים להופיע סימני חרדה או סימני דיכאון, מומלץ לפנות להתייעצות עם איש מקצוע (פסיכיאטר או פסיכולוג), על מנת לשמוע ולבחור את הטיפול הטוב ביותר עבור הקושי, בין אם טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגנטיבי התנהגותי או טיפול באמצעות ביופידבק, שכולם כאחד, מסייעים לקשיים אלו.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>