במחקר שנערך בישראל נמצא כי קיימים מספר משתנים שקיומם בגיל הינקות, יכולים להעיד על היתכנותה של הפרעת קשב וריכוז בגיל הילדות המאוחר.

הפרעת קשב וריכוז היא למעשה קושי התפתחותי, היכול להופיע אצל ילדים ומבוגרים כאחד, ומתבטא בקושי להתרכז לאורך זמן, ברצף ובכמה משימות, בחוסר שקט מתמשך, בקשיים בארגון וסדר, במוסחות גבוהה, בתחושה מתמדת של "איבוד חוט המחשבה", ובמקרה של הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות מתלווים גם סימנים של עוררות מוגברת, פעילות מוטורית גבוהה, אימפולסיביות וכדומה.

המחקר נערך על כ- 60 ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז בגיל 8. לאורך כמה שנים נאספו נתונים שונים אודות התפתחותם בדגש על מאפייני הלידה עצמה, מאפיינים התפתחותיים בגיל שלושה חודשים, 9 חודשים ושנה וחצי. כל הנתונים השוו לנתונים אודות קבוצת ילדים דומה שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

במחקר נמצא כי קיימים כמה סימנים שניתן לראות אותם מהלידה ועד גיל שנה וחצי, המנבאים הופעתה של הפרעת קשב וריכוז בעתיד:

  • מצב של מצוקת עובר בעת הלידה
  • קשיי שינה בולטים – בעיקר בגיל 3 חודשים.
  • היקף ראש קטן יחסית לממוצע.
  • עיכוב בהתפתחות המוטורית.
  • עיכוב בהתפתחות השפתית – ניתן להבחין מגיל 3 חודשים עד גיל שנה וחצי. כך למשל השמעת קולות בלבד, ולא הברות של ממש בגיל 9 חודשים או הכרת פחות מחמש מילים בגיל שנה וחצי, נחשבים לעיכוב בהתפתחות השפתית.
  • התנהגות אימפולסיבית – ניכרת בעיקר מגיל שנה וחצי ומעלה.
  • משתנים חיצוניים כמו גיל מבוגר של ההורים, אח נוסף בעל הפרעת קשב וריכוז.

החשיבות הגדולה היא בזיהוי הסימנים, באישושם על ידי בדיקה של רופא משפחה, או אחות טיפת חלב ובפניה לגורמים מקצועיים, כמו פסיכיאטר או פסיכולוג התפתחותי, לטיפול מניעתי מוקדם.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>