למה לסמוך על רופא או על פסיכיאטר מומחה כשיש כל כך הרבה מידע באינטרנט? ריבוי אתרים רפואה ובריאות, שאלות ותשובות בנושאים רפואיים בשנים האחרונות מביאה יותר ויותר אנשים לצלול לשעות של חיפוש ברשת אחרי המשמעות של נקודת החן החדשה או כאב הראש המופיע כל יומיים, למרות שכל הרופאים והבדיקות הוכיחו שאין סיבה לדאגה.

אכן ישנם יתרונות רבים לכך שהמידע כיום הוא נגיש לכל אדם: הרופא אינו הסמכות הבלעדית, אדם יכול לחוש שהוא מבין את שפת הרופא, שיש לו ידע בעצמו ושהוא יכול לשאול את הרופא ואולי גם להאיר את עיניו, אחרי הכל זה הגוף שלו. אלא שבדומה לסכנות אחרות הטמונות ברשת, גם כאן ישנה סכנה לחיפוש אין סופי שפעמים רבות מוביל להופעתה של חרדה או דיכאון מאבחנה גורלית מוטעית וכמובן פגיעה באיכות החיים.

לתופעה זו קוראים סייברכונדריה, כלומר שילוב בין סייבר להיפוכונדריה. היפוכונדריה למעשה היא חרדה בה משליך האדם את כל דאגותיו ופחדיו על איברי גוף. חרדה זו מתבטאת במחשבות מטרידות, דאגות חוזרות ונשנות שמציפות את האדם במהלך רוב היממה (ומכאן גם נובע חוסר התפקוד היום יומי), סימנים פיזיים כמו דפיקות לב, הזעה, לחץ בחזה וסימנים דומים המאפיינים גם התקפי חרדה.  אנשים אלו לא רק מוודאים האם הרופא צדק, בודקים אפשרויות אחרות או מספקים את יצר הסקרנות שלהם באתרי רפואה ובריאות. אנשים אלו מנסים להיות הרופא של עצמם, כאשר ברוב המקרים הם נשענים על מידע מאתרי אינטרנט שאמינותם לעיתים מוטלת בספק. כך למשל הסיכוי שכאב ראש יעיד על גידול במוח הוא נמוך מאוד, והטעייה כגון זו עלולה להביא את האדם למרדף אחר רופאים, בדיקות, בזבוז כסף וזמן ובעיקר יצירתה של חרדה מוגזמת.

עבור הסובלים מכך, החיפוש הארוך לא רק שלא מרגיע את החשש אלא במקרים רבים החרדה, חסרת הבסיס, רק עולה ופוגעת בתחומים רבים בחיים ובתפקוד היום – יומי.

חשוב להבין שבדיקה מזדמנת או הרחבת הידע איננה ערובה להתפתחותה של סייבכונדריה. למעשה, אנשים בעלי נטייה לחרדה או לדאגנות יתר הם אלו שיהיו בעיקר בסיכון לסבול מכך. המגוון הרב של הידע והפרשנויות הרבות לכל סימפטום יוצרות בלבול, אי וודאות ומגבירות את הופעתן של מחשבות מטרידות שבין כה וכה מלוות אנשים בעלי נטייה לחרדה.

מכיוון שדפוסי החשיבה וההתנהגות של הסובלים מסייברכונדריה הם המניעים העיקריים של תופעה זו, טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא הטיפול המומלץ ברוב המקרים.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתית, קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>