התנהגות מינית כמעט ואיננה נחקרת בארץ, בפרט מיניות בקרב אנשים בריאים ועוד יותר בפרט בקרב רווקים ורווקות. לכאורה, נשאל מה כבר יש לחקור, אלא שאם נחשוב על זה לרגע נגלה כי שינויים רבים חלו בעשורים האחרונים בהתייחסות לנושא זה. כמובן שיחסי מין לפני הנישואין זה כבר לא נושא להרים עליו גבה, אבל תופעת הרווקות המאוחרת היא כן נושא לדיון וכך גם המתירנות המינית. מה לא השתנה? נפש האדם.

מחקר שנעשה בארץ בדק גברים ונשים, בין הגילאים 20 עד 38, כאשר אף אחד מהם לא גר עם בן זוג וכ- 20% בלבד היו בקשר זוגי יציב. המחקר ניסה לבדוק את הקשר בין מרכיבים שונים בנפש האדם לבין התנהגות מינית אצל רווקים ורווקות. למעשה ישנו קשר הדוק בין השניים, האינטימיות הגבוהה הנדרשת, החשיפה העצמית והגופנית קשורים להערכה העצמית של האדם ובפרט להערכה שלו את מראהו החיצוני. ואכן במחקר נמצא כי התנהגות מינית של אדם קשורה לבין דימוי הגוף שלו.

דימוי גוף הוא למעשה כל המחשבות, התחושות, הציפיות וההתנהגויות הקשורות לתפיסת הגוף של האדם את עצמו. כך למשל יש קשר בין שביעות רצון מהמיניות של אדם לבין האופן בו הוא תופס את עצמו כמחוטב, כאשר תפיסת היופי של האדם חשובה הרבה פחות בעניין זה. כך גם ככל שלאדם דימוי גוף גבוה יותר כך גם הוא שבע רצון יותר מהפעילות המינית שלו.

אנו נוהגים לחשוב על הערכה עצמית כמדד כללי – האם אדם מעריך את עצמו באופן חיובי או באופן שלילי. למעשה הערכה עצמית מורכבת יותר, ישנם אנשים המעריכים את עצמם כחברים טובים מאוד אך כבני משפחה גרועים, ישנם הרואים את עצמם כעובדים מצויינים אך כלא מוצלחים ביחסי אנוש. ערכה עצמית נמוכה במדדים שונים יכולה ליצור מצוקה ותסכול רב ומומלץ לפנות לפסיכיאטר על מנת לבדוק כיצד ניתן להקל על מצוקה זה. אחד מהמרכיבים שפחות נוטים להתייחס אליהם היא הערכה עצמית מינית. ההערכה עצמית מינית כוללת בתוכה גם את כל המרכיבים של דימוי עצמי גופני. המחקר הראה שהערכה עצמית מינית גבוהה קשורה לשביעות רצון גבוהה יותר מההתנהגות המינית של האדם.

בניגוד אולי למצופה, מיניות הן של גברים והן של נשים מושפעת מדימוי הגוף שלהם, ההבדל בשביעות הרצון קשור לקיומה של מערכת יחסים. אנשים הנמצאים בקשר זוגי חשים שבעי רצון מהמיניות שלהם יותר מאשר אלו שאינם במערכת יחסים קבועה.

באופן כללי גם גברים וגם נשים שבעי רצון יותר מהפן הפיזי מאשר מהפן הרגשי, ככל הנראה משום שמדובר במדגם המדווח על סקס שאינו כרוך במערכת יחסים יציבה.

למרות מגמת הליברליות והשיוויון בין המינים, גברים עדיין מדווחים על יותר החלפה של בנות זוג, תדירות גבוהה יותר של יחסי מין ויותר יזימה של קשרים מיניים מאשר נשים. החשיבות להרגיש נוח בעת קיום יחסי מין נמצאה קשורה יותר לנשים מאשר לגברים. כך שנראה שציפיות סטריאוטיפיות נותרו במידה רבה זהות לאלו שהכרנו משנים עברו, כך גם התפיסה של נשים כריגשות ושל גברים כסגורים או מתקשים להתנהל בזוגיות. לעומת זאת חידוש משמעותי מהמחקר נוגע לכך שדרך בה אנו תופסים את עצמנו היא בחשיבות עליונה לשביעות הרצון שלנו מיחסי המין בחיינו

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>