נטילת תרופות לדיכאון או לחרדה בכל מצב מחייב התייעצות עם איש מקצוע, על אחת כמה וכמה כאשר מעורב גם הריון.

תקופת ההריון עבור נשים רבות היא תקופה דואלית מבחינה נפשית. מלבד שינויי מצב הרוח המיוחסים להורמונים המציפים, מצד אחד האישה חווה שמחה, אושר וסיפוק במהלך ההריון ומצד שני פחדים רבים עולים בתקופה זו. מחקרים מראים כי אכן מצד אחד שכיחות הדיכאון במהלך ההריון היא נמוכה, זאת ועוד, דיכאון יכול גם לפחות עם הכניסה להריון ובמהלכו. אך, מצד שני, תופעה נפשית אחרת עלולה לעלות במהלך ההריון והיא החרדה. הבדיקות הרבות שנערכות, האפשרויות למחלות, מומים, או כל פגיעה אחרת בעובר, אם מסיבה גנטית ואם מאירועים המתרחשים במהלך ההריון, גורמות לנשים רבות לחוות פחדים עד כדי הפרעת חרדה בהריון.

פעמים רבות כאשר מאובחנת חרדה או כאשר מאובחן דיכאון, מומלץ, לפחות בתקופה הראשונית, ליטול תרופות אשר מסייעות בהפחתת התחושות המטרידות והמצוקה, עד לייצוב או להשפעת טיפול נפשי אחר, שמאפשר את הפסקת נטילת התרופות. אלא שבעת ההריון עולה גם החרדה מפני השפעת נטילת תרופות על התפתחות העובר. אם כן, ראשית יש להבחין בין השפעת התרופות השונות. על תרופות נוגדות דיכאון ידוע כי כמעט ואינן משפיעות על התפתחות העובר, בייחוד אם נלקחות מהשליש השני ואילך. הסיכוי ליצירת מומים בעבור בעקבות נטילת תרופות נוגדות דיכאון הוא נמוך מאוד. לא כך לגבי חרדה המופיעה במהלך ההריון. כאשר חרדה מופיעה עם תחילת ההריון או גם לאחר השליש הראשון, יש להוועץ עם רופא משפחה, או עם פסיכיאטר, על מנת לברר האם כדאי לקחת תרופות נוגדות חרדה וסוג התרופה.

מלבד תרופות חשוב לזכור ולשקול גם אפשרויות שונות לטיפול בחרדה או בדיכאון. טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול פסיכולוגי, טיפול באמצעות ביופידבק או היפנוזה, הן אפשרויות טובות, מומלצות ויעילות להתמודדות עם המצוקה וכן למידה של טכניקות הרפייה שונות.

שאלה נוספת שעולה באשר לנטילת תרופות פסיכיאטריות במהלך ההריון נוגעות להמשך נטילת תרופות שנלקחו עוד לפני ההריון. כאמור, לגבי תרופות נוגדות דיכאון אין חשש, ולגבי תרופות נוגדות חרדה יש להוועץ ברופא מומחה. לעומת זאת, תרופות אנטי פסיכיטיות או תרופות לטיפול במאניה דיפרסיה ידוע כי הן גורמות לפגיעה משמעותית בעובר וליצירת מומים שונים. במקרה כזה יש לשקול את דחיית הכניסה להריון או מציאת פתרונות אחרים כגון פונדקאות או מעקב צמוד אחר התפתחות העובר.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדההתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>