תחום טיפולי חדש יחסית הוא נוירופידבק. יש ששמעו עליו כטיפול חלופי לתרופות במקרה של הפרעות קשב וריכוז או כאשר התרופות אינן משפיעות או גורמות לתופעות לוואי חמורות, יש ששמעו עליו כטיפול המפיג כאבים מכל הסוגים (כאבים כרוניים, כאבים הנובעים מפיברומיאלגיה וכדומה) ויש ששמעו עליו כטיפול המאפשר לנתק את התלות בתרופות וטיפולים ארוכי טווח במקרה של התמודדות עם דיכאון או סוגי חרדה שונים (חרדה חברתית, חרדה מוכללת, התקפי חרדה וכן פוביות ספציפיות). למעשה, נוירופידבק אכן מתאים לכל הדוגמאות הנ"ל וכן למצבים ולקשיים נפשיים נוספים כגון פוסט טראומה, התמוטטות נפשית, לקויות למידה, אוטיזם, אפילפסיה, תסמונת טורט, בעיות שינה ועוד.

נוירופידבק כשמו כן הוא, מתבסס על מתן משוב מיידי על פעילות מוחית (פעילות נוירולוגית – פעילות של מערכת העצבים). על מנת להבין כיצד פועל טיפול זה יש להבין כי כל פעילות שאנו עושים, כל מחשבה שעוברת בראשנו, כל רגש שעולה וצף וכמובן כל התנהגות שלנו – כולם מקורם במוח וכולם באים לידי ביטוי בפעילות מוחית. עיקרון חשוב נוסף שיש להכיר הוא עיקרון החיזוק בלמידה, על פיו התנהגותו של אדם תגבר כאשר יקבל חיזוק חיובי עליו, כך למשל ילד שמקבל הערכה על מאמציו, שבח או פרס כלשהו ימשיך בהתנהגות שגרמה לאותו חיזוק (למשל סידור צעצועים בחדר, שינה בזמן, צחצוח שיניים וכדומה). שני עקרונות אלו הם בבסיס הטיפול באמצעות נוירופידבק.

בטיפול באמצעות נוירופידבק מחובר המטופל ל- EEG שהוא מכשיר הקולט את גלי המוח של האדם (אך אינו משדר ולכן גם אין בו סכנה). גלים אלו משווים לנורמה קיימת, כלומר לגלי מוח תקינים של אדם שאינו סובל מאותו קושי של המטופל. כך למשל ידוע כי פעילות מוחית של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי בגלי מוח עודפים, בדרך גלי אלפא. פעילות מוחית זו מחוברת למחשב המציג סרט כלשהו או מפעיל משחק מחשב. איכותו של הסרט מושפע מפעילות גלי המוח כך שכאשר האדם מפגין פעילות מוחית לא רצויה איכותו של הסרט יורדת (אין קול, המסך מטשטש או מצטמצם וכדומה). לעומת זאת כאשר מפגין פעילות מוחית רצויה חוזר הסרט לאיכותו המקורית. המשוב המיידי אם כך מאמן את המוח להגיב בגלי המוח הרצויים.

ייחודו של טיפול זה ויתרונו העיקרי הוא בכך שבשונה תרופות שהשפעתן מוגבלת בזמן, טיפול זה מכוון להטמיע את הפעילות המוחית הרצויה לטווח זמן ארוך ולהפחית את התלות באמצעי טיפול חיצוניים.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>