מחלת אלצהיימר היא מחלה השייכת לקבוצת המחלות הניווניות ואשר האיבר הנפגע בה הוא המוח. היא נפוצה בעיקר בקרב אנשי הגיל השלישי. שכיחות מחלת האלצהיימר קשורה ישירות לשינוי בתוחלת החיים ולהארכת התוחלת, מכיוון שככל שאדם מבוגר יותר, הסיכוי שלו לפתח אלצהיימר גדל. כך בגיל 65 שכיחות המחלה היא 1-2% ומגיעה עד הנתון המדהים של40% בקרב גילאי 85 !. לא פלא, אם כן, שמחלה זו היא נטל רפואי וכלכלי כבד, וכן בעיית בריאות משמעותית בקרב הגיל השלישי. ההערכה היא שבישראל יש כ50-70 אלף אנשים הסובלים מדמנציה. שוב אני מזכיר את הדמנציה (בעברית-שיטיון) דמנציה היא מצב של בלבול וירידה בזיכרון ובהתמצאות, והיא נגרמת בשל סיבות רבות, המחלה השכיחה ביותר הגורמת לדמנציה היא מחלת האלצהיימר. לכן בשפת היום יום, משתמשים במונחים אלצהייימר ודמנציה כמונחים זהים. על קצה המזלג- יש דמנציות של החלק הקדמי-צידי של המוח, יד דמנציות על רקע ריבוי שבץ מוחי ועוד.
סימני המחלה הראשונים של האלצהייימר הם פגיעה הדרגתית ומתמשכת בזיכרון, בעיקר בזיכרון לטווח קצר, כאשר לפחות בשלבים הראשונים, הזיכרון לטווח הארוך נשמר. בהמשך מופיעות הפרעות בתפקודים אינטלקטואליים כמו פגיעה נרחבת ביכולת החשיבה, בזיכרון לטווח בינוני, ובשיקול הדעת ובשיפוט- כלומר ביכולת להבין סיטואציות בצורה טובה ולתפקד בהתאם. בהתחלה, מופיע קושי לזכור אירועים שאירעו ויתכן אף שיתקשה לבצע פעיליות שכיחות ומוכרות. בהמשך עלולים להופיע שינויים בהתנהגות, מצבי בילבול וקשיים בתקשורת.
בשלב הסופי של המחלה החולה אינו מסוגל לדאוג כלל לצרכיו וזקוק לטיפול סיעודי. עוד טרם לכך, קיים טיפול תרופתי לאלצהיימר- ניתן לקבל אצל פסיכיאטר או אצל נוירולוג.

ישנן משפחות רבות בהן יש חולים הסובלים מאלצהיימר, אחרי הכל זו אינה מחלה נדירה, וכאן יש בעייתיות: איך ואיפה לטפל, האם להשאיר בבית עם מטפלת פיליפינית? האם לשים במוסד?מתי במוסד? מתי נגרם סיכון? איך המשפחה יכולה להתארגן?

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>