רוב האנשים יודו שהעבודה שלהם, המהווה חלק ניכר ביום שלהם, היא שגורמת לא פעם ללחצים רבים בחייהם או לפחות שהזמן שהם שוהים בעבודה גורם להם למתח רב.

מעבר לעמידה בזמנים, הספק עבודה ותוצרים משביעי רצון – הגורמים הבסיסיים שיוצרים את אותו לחץ הם האנשים עמם אנחנו עובדים. אלו הם ברוב המקרים שלושה: המנהל, עמית לעבודה וכפיף.

גם אנשים העובדים תחתינו, הכפופים לנו, עלולים לייצר לחץ בסביבת העבודה. מחשבות תמידיות מעסיקות אותנו באשר ליחסים עם הכפיפים ומפריעות להליך העבודה התקין. מחשבות מטרידות אלו מתחלקות לשני קטבים. מהצד האחד עומד הצורך להיות מנהל אהוד ומהצד השני עומד הצורך להניע את הכפוף לי, מבלי שיתמרמר, ירגיש לחץ, למעשה כמעט מבלי שירגיש. שני הצרכים אלו עלולים להתנגש זה בזה, להציק וליצור מתח מיותר.

באשר לעמית לעבודה; מצד אחד פעמים רבות הוא חבר שעומד בנטל הדומה לשלנו ושאפשר להתלונן איתו ובפניו. מצד שני, הוא מקור תמידי להשוואות ולתחרות, בעיקר בכל הקשור בקידום, העלאה בשכר וכדומה, אך גם בדברים קטנים, קטנוניים וחסרי משמעות. ההתעסקות המחשבתית בהשוואה, מובילה ישירות להתעסקות בדימוי העצמי שלנו. פעמים רבות היא פורצת הרבה מעבר לשעות העבודה ומטרידה אותנו בעיקר לאחריה, כאשר שאר הגירויים נעלמים, כך שלחץ בעבודה מתבטא לא פעם בבעיות שינה.

ולבסוף, מנהלים הם הצלע האחרונה במשולש של לחצים בעבודה. חשש מפיטורין, חוסר יכולת לקבל מרות, אי נוחות מול דמויות סמכותיות ותחושה כי המנהל אינו קשוב, הם המרכיבים העיקריים של הלחץ במערכת יחסים זו. לחץ מסוג זה יכול לבוא לידי ביטוי באופן גופני – תחושת מחנק, כבדות בבטן, חולשה בגפיים ועוד, בעיקר לפני שיחה צפויה עם המנהל.

יחסים לא מאוזנים עם אחד מהגורמים או עם כולם, יחד עם עומס רציונלי בעבודה או רגישות אישית, עלולים לא פעם להביא להתקפי חרדה נשנים. על מנת להקל על המתחים הנגרמים ממשולש יחסים זה מומלץ לשים לב למאפיינים של כל אחת מהצלעות, כפי שהזכרתי. מציאת דרכים להרפיית המתח הגופני היא חשובה בעיקר לפני פגישות עבודה. מחשבות שליליות ולא יעילות יש לנטרל ככל האפשר כדי להיטב את היחסים ואת מהלך העבודה. כאשר עולה קושי לנטרלם לבד, ישנן דרכים פשוטות ולא ארוכות שניתן להעזר בהם לשם כך, כמו למשל טיפול קוגנטיבי התנהגותי. במקרים חמורים יותר של חרדה מומלץ לפנות לפסיכיאטר או איש מקצוע המומחה בטיפול בחרדה, טיפול בדיכאון. אך בעיקר כדאי לשים לב מתי לחצים בעבודה נובעים מדימוי עצמי נמוך ולחשוב על דרכים להעלותו, למשל על ידי הסתייעות בטיפול פסיכולוגי מתאים.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>