האם יצא לכם לראות ילד או מבוגר המתעסק הרבה עם השיער – ובעיקר נוהג לתלוש אותו? ישנם אנשים הנוהגים כך בלי סיבה, לעיתים קרובות או רחוקות, כמשחק או הרגל מגונה, בלי קשר לאירוע חיצוני שהתרחש או הרגשה פנימית. לעומת זאת, ישנם אנשים שאצלם תלישת השיער היא למעשה ביטוי של קשיי חרדה.

טריכוטילומניה מתארת תלישת שיער בקרקפת, בגוף, בגבות הנובעת מתחושה של חרדה. אומנם, תופעה זו רווחת יותר אצל ילדים, אך ישנם גם לא מעט מבוגרים, בעיקר נשים, הסובלים מהתופעה.

לרוב אנשים הסובלים מהפרעה זו לא ישימו לב שהם תולשים שיער, שכן פעמים רבות הם עושים זאת במקביל לפעולה אחרת, למשל כשהם רואים טלוויזיה, קוראים ספר, כותבים או נוהגים. יחד עם זאת, רבים יעידו כי הם מרגישים שאינם יכולים לשלוט בדחף לתלוש את השיער וכי הם חשים צורך לעשות זאת בעיקר במצבי מתח, כאשר תלישת השיער מסייעת להם להפיג את הלחץ ולהגביר את תחושת ההקלה. מכיוון שתלישת השיער מהווה מעין פעולת הרגעה של חווית החרדה, קשה מאוד לנתק את ההרגל ולאפשר התמודדות אחרת.

אבחנה של טריכוטילומניה תעשה רק כאשר נשללות אפשרויות של מחלת גרד או מחלות עור אחרות ומופיעים כל המאפיינים שהוצגו לעיל.

אחת ההשלכות המידיות של תופעה זו היא דלדול השיער, ולכן אנשים רבים נוהגים להסתיר את הבעיה על-ידי תוספות שיער שונות או הסתרה (למשל שימוש תמידי בכובע).

מכאן שטריכוטילומניה היא קושי רגשי הנובע מתחושת מתח וחרדה ומתבטא בקושי לשלוט בדחף וההרגל. מסיבה זו טיפול בחרדה מעין זו משלב בין בחינת מקורות החרדה – מניין היא נובעת? האם האדם חווה מתחים ולחצים ומהם? הגברת המודעות לדרכים בהם הוא נוקט על מנת להתמודד עם החרדה, בדגש על תלישת השיער והיעדר היכולת לשלוט בכך, ומציאת דרכים חלופיות להקל על המתח ולהתמודד עם החרדה. אחד הטיפולים המומלצים עבור קושי זה הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, בו עוסקים בשלושה מרכיבים אלו. במקרים אחרים, כאשר החרדה מורכבת יותר, ונדרש שיח עמוק יותר על הקשיים, מומלץ להיעזר בטיפול דינמי המשלב כלים קוגניטיביים התנהגותיים. לבסוף, על-מנת לדעת איזהו הטיפול הטוב  ביותר עבור הפונה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע (פסיכיאטר או פסיכולוג) שיסייע לו הן באבחנה של קשייו והן בבחינת אפשרויות הטיפול הטובות ביותר עבורו.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>