בדור האינסטנט שלנו, של סיפוק צרכים מיידי, פעמים רבות אנשים רוצים שגם יפסיקו כל התחושות הלא נעימות כאן ועכשיו. צורך זה בא לידי ביטוי בעליה שכיחות נטילת תרופות נוגדות דיכאון עם השנים. אומנם, ישנם מקרים בהם טיפול תרופתי הוא הטיפול הנכון ביותר עבור אותו אדם. ברוב המקרים מוסברת גם לאותו אדם החשיבות שבטיפול בגורמים לדיכאון והחשיבות של התמודדות עמו מעבר לפתרון התרופתי. אחת הדרכים המומלצות ביותר לעשות זאת היא דרך טיפול דינמי – טיפול פסיכולוגי.

בטיפול דינמי נערכת שיחה פתוחה בין המטפל למטופל בה רשאי המטופל להעלות כל נושא שמטריד אותו, מעיק עליו וגורם לו לסבל או מצוקה ביום יום: זוגיות, מערכות יחסים בעבודה, קשיים עם הילדים או ההתמודדות עם התחושות המלוות אותו בעקבות הדיכאון. בין ההתמודדויות המשמעותיות העולות בטיפול עם אדם הסובל מדיכאון הן התפיסות השליליות שלו כלפי עצמו – "אני לא שווה כלום…אינני מוכשר בכלום.. אני תמיד מאכזב ומתאכזב מעצמי" והתפיסות השליליות שלו כלפי העולם(מצב רוח רע ודיכאון). טיפול דינמי עוסק בשינוי תפיסות שליליות אלו ובהשבת האמון של האדם, ראשית כל בעצמו ושנית באנשים אחרים ובאפשרויות הטובות שיש לעולם להציע לו. שינוי נעשה באמצעות יצירת אמון במטפל ובאמצעות הקשר הבטוח שנוצר במהלך הטיפול.

הערך של תרופות נוגדות דיכאון יכול לבוא לידי ביטוי בעובדה שהן מעניקות את הדחיפה הראשונית לה נזקק האדם על מנת לעשות שינוי דרך הטיפול הפסיכולוגי. תחושות של ייאוש, היעדר מוטיבציה, פסימיות וחוסר אמונה בעצמי הן מאפיינות עיקריות של הסובלים מדיכאון. הם אלו שגם מהוות בלם ליכולת של אדם להצליח להפיק תועלת מטיפול פסיכולוגי. מסיבה זו, שילוב בין טיפול פסיכיאטרי לטיפול פסיכולוגי הוא המלצה של אנשי מקצוע רבים, לפחות בתקופה הראשונה בה מתמודד האדם עם מצוקתו. שילוב זה מסייע פעמים רבות לקושי נוסף המופיע יחד עם דיכאון, היא החרדה. בין אם חרדה חברתית בין אם התקפי חרדה ובין אם חרדה מוכללת, טיפול בדיכאון באמצעות תרופות נותן מענה גם לצורך בטיפול בחרדהדיכאון וחרדה במתבגרים.

לעמודי תוכן נוספים:  קוגנטיבי התנהגותי,  התמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>