כאשר אומרים "דיאדה הורה ילד" מתכוונים למעשה לאינטרקציה, כלומר לקשר שהשניים מקיימים ביניהם. הטיפול שמעניקים ההורים (הן האב והן האם) לתינוק, בדגש על הזמינות הרגשית של שני ההורים לטיפול זה, היא שמשפיעה על ההתפתחות התקינה של התינוק.

טיפול דיאדי מכוון לילדים בגיל הרך ומתחיל מגיל הינקות עד גיל 6.הטיפול מסייע במגוון של קשיים:

איך הטיפול נעשה?

הטיפול נעשה באופן משותף עם ההורים והילד. הפגישות מתחלקות לשלושה סוגים- פגישה עם האב והילד, פגישה עם האם והילד ופגישה של שני ההורים עם המטפל על מנת לקבל הדרכת הורים. המטפל הוא פסיכולוג או פסיכאטר שהתמחה בילדים בגיל הרך או פסיכולוג התפתחותי.

במהלך הפגישות הדיאדיות הם מתבקשים לעסוק בכל הדברים שהם עושים בבית, לשחק יחד לדבר אחד עם השני ולהתנהג כמה שיותר טבעי. בזמן זה צופה המטפל בדיאדה ומנסה לבחון אלו אינטרקציות מגבירות או יוצרות את הקושי של הילד. חשיבות הצפיה על ידי המטפל נובעת מהאובייקטיביות והמקצועיות שלה אך גם משום שהיא מעניקה תמונת מצב רחבה וכוללת ומשום שהיא מסוגלת להבחין במעשים, במשפטים ובמחוות הקטנות של ההורה העלולות לפגוע בילד, ולא תמיד הוא פנוי לשים אליהם לב.

הגיל הרך הוא התקופה המשמעותית ביותר בה מושפע הילד מההורה- הן ממצבי הרוח הטובים שלו והן מהפחות טובים. נראה לנו כי ילדים הגיל הרך אינם קולטים או מבינים את סביבתם הטבעית וזוהי טעות. התנהגותו של הילד היא למעשה מראה להתנהגותו או מצבו הרגשי של ההורה, וכן של היחסים בן ההורים. ילד שמפגין עצבות ייתכן ש"קלט" זאת מההתנהגות המתוחה של הוריו.

מכאן שלהורה תפקיד פעיל בהשפעתו על העולם הרגשי של הילד. בטיפול הדיאדי עולים לעיתים קשיים רגשיים של ההורים, שעליהם להיות מוכנים לשמוע וכן לטפל בהם על מנת שיוכלו להשפיע באופן חיובי על התפתחות ילדם.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדים, , בחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

2 Responses to טיפול דיאדי

 1. מאת דבורה ברסי:

  ההיתי ממאאד מאד מבקשת להיעזר בשיטת הדיאדי לנכדי שהוא כמו כולם קסם אמיתי רק שהסביבה לא ממש מבינה אותו (ההורים כמובן ) אני חשה כגננת ואם ל-4 בנות בוגרות שאם לא נלמד להתנהג נכון עימו נאבד שליטה והוא יהיה המפסיד העיקרי.
  בבקשה להתקשר עימי לומר לי היכן ואיך אפשר יהיה לעסור כזה טיפול. כמובן שההורים ישתפו פעולה (אני הסבתא את המימון

  תודה מראש מכל הלה
  א נ א

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   שלום רב
   תודה על השארת ההודעה
   נא דברי עם יפעת, בטלפון 0504239446 והיא תארגן לכם מפגש עם קרן גולדברג, הפסיכולוגית ההתפתחותית שלנו (שלטעמי היא מצוינת)
   בברכה
   אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>