הטיפול בדיכאון

 

ישנן מספר אפשרויות לטיפול בדיכאון. תכנית טיפול נקבעת בפגישה עם איש המקצוע שלנו  ביחד עם המטופל, לאחר שהרופא המטפל שוחח עם המטופל ארוכות ולמד על חייו, אופיו, העדפותיו, רצונותיו והשקפותיו. הוא מייעץ למטופל לגבי דרכי הטיפול ולבסוף קובע ביחד עם המטופל תכנית טיפול המותאמת לו אישית, לאורחות חייו ולאופיו.

אז אלו דרכי טיפול מאפשרות למטופל לחזור בסופו של תהליך, למסלול חיים תקין?

 

טיפול בדיבור

חלק מהאנשים הסובלים מדיכאון עשויים לחזור למסלול לאחר מספר מפגשים של שיחות פסיכותראפיה עם פסיכולוג או איש טיפול מהתחום. כמו כן ישנם כאלה שיועיל להם טיפול זוגי, טיפול משפחתי או טיפול קבוצתי עם אנשים המתמודדים עם בעיות דומות. קיימים סוגים רבים של טיפול בדיבור. חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע או להגיע לקבוצות שונות כדי למצוא את המתאימה ביותר.

קבוצות תמיכה

אין צורך להרגיש לבד. בקבוצות תמיכה גם האדם הסובל מדיכאון וגם קרוביו יכולים לחלוק בחוויות, ולדון בדרכי ההתמודדות. עם זאת, חשוב לזכור שקבוצות תמיכה אינן מהוות תחליף לטיפול מקצועי, לרוב קבוצות תמיכה לא ממליצות על טיפול ספציפי. ניתן לאתר קבוצות תמיכה דרך קבוצות סנגור.

אורח חיים בריא

התעמלות ותזונה נכונה מסייעות לשיפור ההרגשה הכללית. במקרים מסוימים חיפוש בתחום רוחני מועיל אף הוא. מציאת משמעות לחיים מחזירה רבים למסלול החיים הרצוי.

קבלת תמיכה משותף או חבר לחיים

שותף תמיכה הוא אדם המחויב לתהליך ההחלמה. אדם זה מספק את העידוד הנחוץ על מנת לעזור לך להאמין שאפשר להתגבר על הדיכאון. אפשר לקבל תמיכה מאנשים שונים בדרכים שונות, בהתאם לצרכים האישיים שלך. בתחילת הדרך אולי קשה לקבל עזרה בגלל הבושה, חוסר הבנה, תחושה של חוסר ערך עצמי ופחד לאבד עצמאות. אם זה קורה, אל תדאג. זכור, ישנם אנשים שאפשר לבקש מהם עזרה, אתה רק צריך להיות מוכן לקבל את עזרתם בעיתוי הנכון.

טיפול פסיכותרפי ותרופתי – שתפו את אנשי המקצוע בתחושותיכם

לא משנה איזה טיפול נקבע לכם – בין אם טיפול תרופתי ובין אם טיפול פסיכותרפי – תמיד חשוב לשתף את הצוות המטפל ברגשותיכם ובתחושותיכם לאורך כל הדרך, כדי שאפשר יהיה להתאים לכם את הטיפול הנכון לכם.

טיפול תרופתי הוא אחת האופציות היעילות לטיפול בדיכאון. פסיכיאטר הוא רופא המתמחה במחלות דוגמת הדיכאון, ויכול לתת מרשם לטיפול תרופתי. פסיכולוג אינו רופא ולכן אינו יכול לתת מרשמים לטיפול תרופתי, אך לעתים די בטיפול פסיכולוגי ואין צורך בטיפול תרופתי. פסיכולוג מתמחה בטיפול תמיכתי, ויכול להחזיר את המטופל למסלול החיים באמצעות מספר מפגשים של שיחות עומק, שמספרן ואורכן נקבע על פי צרכיו של המטופל.

מציאת הטיפול הרפואי המתאים חיונית ומגבירה את הסיכויים להחלמה.

גורמים רבים משפיעים על בחירת התרופה המתאימה. הבחירה מתבססת על בטיחות, סיבולת, עלות, קלות ביצוע, בעיות רפואיות אחרות והאינטראקציה בין טיפולים שונים.

בדרך כלל מתחילים להרגיש את השפעת התרופות אחרי תקופה של שניים עד ארבעה שבועות. אם לא חל שיפור אחרי שמונה שבועות, הרופא יכול לשנות את המינון או את התרופה. אנחנו רואים חשיבות רבה ביחסי מטפל-מטופל, בפתיחות ובשקיפות ולכן חשוב לנו להיות "עם האצבע על הדופק" וברגע שהמטופל אינו מרוצה משיטת הטיפול, אנו מציעים לו שיטות טיפול או תרופות אחרות, וביחד איתו מגיעים לדרך הטיפול המיטבית המתאימה לו ביותר.

 כפסיכיאטר, אני מטפל בדיכאון שנים רבות ולאו דווקא מעדיף את הטיפול התרופתי. תלוי בפונה ובהשקפותיו. אם אתם רוצים להתמודד עם דיכאון וחרדה ללא תרופות ומוכנים להשקיע בכך, אשמח מאד לעזור לכם להתאמץ בכיוון הנכון. אפשר להצליח.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול קוגנטיבי התנהגותי, הפרעות קשב וריכוז, דיכאון בילדים, התקף חרדה

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>