היפנוזה היא שיטה, כלי טיפולי בעל הצלחה רבה בטיפול בקשיים פיזים ורגשיים שונים, הקיים מזה שנים רבות. יחד עם זאת, השנים הרבות שכלי זה קיים מלוות גם בדעות קדומות שדחקו אותו הרחק מהמקום הראוי לו בעולם הנפש.

היפנוזה היא למעשה מעבר ממצב תודעה אחד לאחר. באופן מדויק יותר זהו מעבר למצב של ריכוז גבוה, מיקוד של הקשב פנימה, אשר נעשה על ידי טשטוש כל הגורמים החיצוניים שבדרך כלל מפריעים לנו להתרכז בעצמינו. אותו טשטוש, הרפיית הגוף, הוא מה שמוכר לנו מסרטים כמצב היפנוטי. אלא שבניגוד למה שנהוג לחשוב, מצב היפנוטי איננו דומה לעלפון ומטרתו היא דווקא להגביר את יכולת הריכוז של האדם ולהביא אותו למצב שתודעתו חדה הרבה יותר לקלוט רעיונות חדשים.

ישנן דרכים שונות בהן ניתן להגיע למצב היפנוטי, חלקן גם על ידי הזזת חפץ מול עיניו של המטופל כמוכר, אך רובן נשענות על תהליך של סוגסטיה. בתהליך זה נוצר קשר בין המטפל למטופל. רוב הסוגסטיות עושות שימוש בדימוי שהמטופל מתחבר אליו או שמתאים לו ודרכו ניתן ליצור את השינוי. באמצעות הסוגסטיה קל יותר למטופל לקבל ולהפתח לרעיונות, אמונות או דעות חדשות שבמצב רגיל היה מתקשה לקבל. המטרה בהיפנוזה היא להגביר את הפתיחות של האדם לאלו, שבדרך כללים מהווים את שורש הבעיה בגינה פנה. לא רק אמונות על העצמי, מחשבות או התנהגויות ניתנות לשינוי באמצעות היפנוזה, גם תהליכים פיזיולוגיים שבבסיס חווית הכאב יכולים להשתנות בעקבות היפנוזה.

מכאן שהיפנוזה יכולה לסייע במגוון רחב של מצבים. קשיים נפשיים שונים (המתבססים על אמונה או מחשבה מוטעות) למשל במקרה של טיפול בחרדה לסוגיה (חרדה חברתית, התקפי חרדה, פוביות ספציפיות ועוד), דיכאון, הפרעות אכילה, התמכרות וכדומה. כאמור היפנוזה מקלה ועוזרת במקרים רפואיים שונים כגון טיפול בכאבים (כאבי פרקים, פיברומאילגיה, כאבים כרונים), נדודי שינה, תסמונת המעי הרגיז, התאוששות מאירוע מוחי או התקף לב, כאבים ומצבים נפשיים בעקבות ולאחר הלידה ועוד.

היפנוזה היא כלי טיפולי המתאים לכל הגילאים ולא רק זאת, היא יעילה מאוד בקרב ילדים משום יכולתם הטובה להפעיל את הדימיון, להיות פתוחים לרעיונות חדשים ולשתף פעולה עם טכניקות לא מוכרות. כך שניתן לפנות להיפנוזה גם לטיפול בהרטבת לילה, חרדות ופחדים או כל קושי אחר המאפיין ילדים.(התמוטטות נפשית)

היפנוזה יכולה להעשות רק על ידי איש מקצוע מתחום בריאות הנפש פסיכיאטר או פסיכולוג שקיבל הסמכה מטעם משרד הבריאות.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

2 Responses to טיפול באמצעות היפנוזה

 1. מאת נירית:

  שלום,
  אבחנתי את עצמי כסובלת מחרדה כללית. אצלי זה מתבטא בחוסר תאבון, דפיקות לב, קושי בריכוז.
  אשמח מאוד למידע על טיפול לחרדות בהיפנוזה.
  אני מתפקדת אך זה מקשה על תפקוד יומיומי וההנאה הכללית.
  תודה רבה,

  נירית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>