שירי מילר, פסיכותרפיסטית המסייעת לאנשים עם הסבל המוכר בשם "אישיות גבולית" מתארחת בבלוג "הפסיכיאטר" ומסבירה מה אפשר לעשות ומה זה DBT.
שירי מוכרת לי היטב, והיא בעלת ניסיון רב בטיפול באישיות גבולית בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מרכזת את הטיפול בבעיות אלו בשירות העירוני של עיריית רמלה, ומנחה צוותים מקצועיים בעקרונות הטיפול.

שירי שלום. מהן הגישות לטיפול מוצלח בהפרעת אישיות גבולית?

בפסיכולוגיה קיימות גישות רבות ושונות לטיפול במגוון הבעיות המאפיינות את הפרעת האישיות גבולית:

·גישות דינאמיות – פסיכואנליטיות (הכוונה לגישות העוסקות בתחום הרגש- ויסות תוקפנות ואימפולסיביות, רגישות לדחייה ועוד)

·גישות קוגנטיבי –  התנהגותי

·גישות התייחסותית (הכוונה להתמקדות בהבנה ותמיכה בין אישית בחדר הטיפול)

מתוכן, שיטתה של מארשה לינהאן הנקראת DBT כלומר טיפול דיאלקטי התנהגותי – Dialectical Behavioral Therapy צוברת פרסום רב.

DBT אכן שיטה ידועה. מהם בין השאר המאפיינים של הטיפול באישיות גבולית, כולל DBT?

·הקניית כישורים יומיומיים: ישנן מספר מערכות כישורים חברתיים הקשורות זו בזו אשר קשה לעיתים ליישמן. הקניית הכישורים מיועדת להגברת השליטה וללימוד טכניקות לשיפור הקשר החברתי עם האחר. הטיפול מתבסס גם על טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות כלומר שימוש ב"יומן" לתיעוד בעיות והתמודדויות, "שיעורי בית" המאפשרים למטופל/ת לתרגל את מה שנרכשו וכן הלאה.

·טיפול בשיחות: הטיפול מתמקד בהפחתת התנהגויות חוזרות כמו התנהגויות אובדניות או הרסניות אחרות (סמים, התפטרות מעבודה ועוד), התמודדות עם מצוקות ומניעת התנהגויות הפוגעות ומעכבות את ההחלמה (היעדרויות מהטיפול, קושי בשיתוף פעולה וכד'). לרוב מתמקדים בנושאים הבאים: שימת לב בסיסית, יעילות בין אישית, ויסות רגשי וסובלנות למצוקה.

·שמירה על קשר בין הפגישות: האישיות הגבולית מלווה בדרך כלל בחיים סוערים במיוחד ומלאי משברים, במקרים אלו יש מקום לקביעת פגישות נוספות בעת "מצבי חירום" ויצירת קשר טלפוני עם המטפל נחשבות ללגיטימיות. כמו כן, לעיתים המטפל עצמו הוא שיוזם שיחות טלפוניות.

מה קורה בתהליך הטיפול בהפרעת אישיות גבולית? כאשר מטופל/ת מחליט/ה על כניסה לתהליך טיפולי עם מטפל/ת מסוים, עליהם ליצור ראשית מידה מסוימת של הכרה, התחברות והתקשרות. אם התקשרות זו מצליחה והופכת להיות טובה דיה, ניתן יהיה לפתח בתהליך הטיפול את היכולת לחשובאו להרהר על אירועי החיים של המטופל/ת, הרגשות וההתנהגויות שלה/ו ושל אחרים משמעותיים בהם. בעבודה טיפולית טובה עוזר/ת המטפל/ת למטופל/ת להסתקרן ולהתבונן ב mind שלה/ו ושל אחרים. באופן הרלבנטי לתהליכים בפסיכותרפיה, כמו בקשרים מוקדמים עם הדמות המטפלת (או דמויות מטפלות אחרות), התקשרות בטוחה תורמת לחקירה של ה mind שלי, המצוי ב mind של האחר, שיש לו את ה mind שלי בתוך ה mind שלו.

בקשר הטיפולי מתפתחים יחסים המיוחדים בכך שניתן לחקור אותם, כפי שחוקרים תהליכים במעבדה: טיפול הוא סוג של 'מעבדת מחקר ליחסים' עבור המטופל/ת. היחסים המיוחדים הנוצרים בטיפול ונקראים גם 'יחסי העברה' מאפשרים למטופל/ת להחצין חלקים מסוימים ביחסיו עם עצמו אל תוך מערכת היחסים עם המטפל/ת, וכך לחקור את יחסיו לא רק עם אחרים אלא גם עם עצמו.לפעמים בטיפול עולות תחושות אינטנסיביות מאוד של שני הצדדים. האינטנסיביות הרגשית המאפיינת את הקשר עלולה להביא את המטופל עד כדי תחושה שאין לו עוד עניין במטפל ו/או בטיפול, או להרגיש שהטיפול לא עוזר לו בכלל, מקשה עליו, ואפילו לעזוב אותו.

לפעמים המטופל/ת עשוי/ה לחוש הקלה דווקא כשהוא מפתח התנגדות למטפל/ת או גורם לה/ו להרגיש רע מאוד עם עצמה/ו. דווקא בנקודות קשות ורגישות אלו, יש לחזור ולהיזכר כי הקושי המרכזי בהפרעת אישיות גבולית הוא השגת יציבות והתמדה, ולנסות ולפתוח את התחושות המורכבות במסגרת השיחה הטיפולית, כך שניתן יהיה לבחון אותן יחד, ולא לפעול על פיהן ולהפסיק את הטיפול במפתיע.

התחושה הטובה בטיפול מתחילה להופיע רק כשנוצרת הרגשה של התחברות ואמון. כשמטופל/ת מרגיש ורואה שמישהי/ו מאמין למה שהיא/הוא מרגיש/ה ומספר/ת, יכולה להתחיל להיווצר בתוכה/ו תחושה של אמון בחוויות העצמי, נוחות מסוימת והקלה. שינויים לטובה בחיים יכולים להופיע בעזרת הקשר הקרוב, העוזר להגיע לתובנות על דרכי הפעולה בעולם, ולחוויה אחרת שלו: העולם הוא לא רק מקום עוין ומסוכן, אלא גם עולם של קירבה, השתתפות ואמון.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדההתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

13 Responses to טיפול באישיות גבולית DBT

 1. מאת חני:

  שלום רב,
  הבת שלנו מאושפזת בשלוותה , המליצו לנו לשחרר אותה ללהמשיך טיפול DBT . האם תוכל להמליץ לנו על מטפלים באזור השרון? (כפר סבא, חדרה, פתח תקוה, נתניה…) תודה.

 2. מאת לי:

  חרשתי כבר את כל הרשת…
  ועדיין אין לי מושג וחצי מושג…
  מאוד מאוד אודה אם יש מי שיכול לענות לי זה יקל עלי בתוך כל אי הבהירות הזו…

  אז…
  יש אפשרות לעבור טיפול לאישיות גבולית במסגרת סל שיקום?בצורה מסובסדת כלשהי? (ואם כבר..איך זה פועל בשלוותה?)
  האם אפשר לשלב DBT בתוך אחד הטיפולים שהמדינה מציעה לי במסגרת סל שיקום?
  אולי יש משהו כזה במסגרת סאמיט?מסגרת אחרת?
  מה בכלל מומלץ למישהי כמוני עם אישיות גבולית שזכאית לסל שיקום?
  אני מוכנה לעבור לכל עיר למען מציאת הטיפול (המסובסד) והמתאים לי ביותר, אני פשוט לא יודעת מאיפה להתחיל לחפש…..

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   שלום רב

   למיטב ידיעתי יש טיפול DBT מלא שאפשר לקבל בשלוותה, סל שיקום רק מספק מסגרת שיקומית ולא טיפולית.

   בברכה
   ד"ר אילן טל

 3. מאת לי:

  האם קיימים מטפלים בירושלים המתמחים ב-DBT ובפגיעה מינית?

  האם בקופות החולים (כללית לצורך העניין) קיימים מטפלים בשיטה זו?

  תודה רבה..!!

 4. מאת רותם:

  הטיפול שאתם מציעים הוא מצויין אבל לחלק מהאנשים יקר…
  יש אולי מטפלים יותר זולים שאתה מכיר בתחום?
  השאלה אם באמת יש אפשרות לקבל טיפול במחיר סביר יותר?

 5. מאת יפה:

  יש לנו בת משפחה עם הפרעת אישיות גבולית בת 30, מנותקת קשר אתנו. אנחנו מחפשים תמיכה טיפולית לנו בהתמודדות עם בעיותיה ועזרה בקידומה ודרכים לרתום אותה לטיפול שיעזור לה להתמודד עם קשייה עקב כך. מגורים של כולנו: תל-אביב.

 6. מאת בטי:

  מחפשת מטפלים בשטית הDBT באיזור דרום הארץ באר שבע??? האם
  תוכל לעזור לי???

 7. מאת אביב:

  שלום
  אני סובל מהפרעת אישיות גבולית, חי באזור הצפון.
  רציתי לדעת אם תוכל להפנות אותי לאנשי מקצוע שתחום התמחותם DBT, שיוכלו לעזור לי להתמודד (כרגע אני לא ממש מתפקד..)

  תודה מראש
  אביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>