שירי מילר, פסיכותרפיסטית המסייעת לאנשים עם הסבל המוכר בשם "אישיות גבולית" מתארחת בבלוג "הפסיכיאטר" ומסבירה מה אפשר לעשות ומה זה DBT.
שירי מוכרת לי היטב, והיא בעלת ניסיון רב בטיפול באישיות גבולית בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מרכזת את הטיפול בבעיות אלו בשירות העירוני של עיריית רמלה, ומנחה צוותים מקצועיים בעקרונות הטיפול.

שירי שלום. מהן הגישות לטיפול מוצלח בהפרעת אישיות גבולית?

בפסיכולוגיה קיימות גישות רבות ושונות לטיפול במגוון הבעיות המאפיינות את הפרעת האישיות גבולית:

·גישות דינאמיות – פסיכואנליטיות (הכוונה לגישות העוסקות בתחום הרגש- ויסות תוקפנות ואימפולסיביות, רגישות לדחייה ועוד)

·גישות קוגנטיבי –  התנהגותי

·גישות התייחסותית (הכוונה להתמקדות בהבנה ותמיכה בין אישית בחדר הטיפול)

מתוכן, שיטתה של מארשה לינהאן הנקראת DBT כלומר טיפול דיאלקטי התנהגותי – Dialectical Behavioral Therapy צוברת פרסום רב.

DBT אכן שיטה ידועה. מהם בין השאר המאפיינים של הטיפול באישיות גבולית, כולל DBT?

·הקניית כישורים יומיומיים: ישנן מספר מערכות כישורים חברתיים הקשורות זו בזו אשר קשה לעיתים ליישמן. הקניית הכישורים מיועדת להגברת השליטה וללימוד טכניקות לשיפור הקשר החברתי עם האחר. הטיפול מתבסס גם על טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות כלומר שימוש ב"יומן" לתיעוד בעיות והתמודדויות, "שיעורי בית" המאפשרים למטופל/ת לתרגל את מה שנרכשו וכן הלאה.

·טיפול בשיחות: הטיפול מתמקד בהפחתת התנהגויות חוזרות כמו התנהגויות אובדניות או הרסניות אחרות (סמים, התפטרות מעבודה ועוד), התמודדות עם מצוקות ומניעת התנהגויות הפוגעות ומעכבות את ההחלמה (היעדרויות מהטיפול, קושי בשיתוף פעולה וכד'). לרוב מתמקדים בנושאים הבאים: שימת לב בסיסית, יעילות בין אישית, ויסות רגשי וסובלנות למצוקה.

·שמירה על קשר בין הפגישות: האישיות הגבולית מלווה בדרך כלל בחיים סוערים במיוחד ומלאי משברים, במקרים אלו יש מקום לקביעת פגישות נוספות בעת "מצבי חירום" ויצירת קשר טלפוני עם המטפל נחשבות ללגיטימיות. כמו כן, לעיתים המטפל עצמו הוא שיוזם שיחות טלפוניות.

מה קורה בתהליך הטיפול בהפרעת אישיות גבולית? כאשר מטופל/ת מחליט/ה על כניסה לתהליך טיפולי עם מטפל/ת מסוים, עליהם ליצור ראשית מידה מסוימת של הכרה, התחברות והתקשרות. אם התקשרות זו מצליחה והופכת להיות טובה דיה, ניתן יהיה לפתח בתהליך הטיפול את היכולת לחשובאו להרהר על אירועי החיים של המטופל/ת, הרגשות וההתנהגויות שלה/ו ושל אחרים משמעותיים בהם. בעבודה טיפולית טובה עוזר/ת המטפל/ת למטופל/ת להסתקרן ולהתבונן ב mind שלה/ו ושל אחרים. באופן הרלבנטי לתהליכים בפסיכותרפיה, כמו בקשרים מוקדמים עם הדמות המטפלת (או דמויות מטפלות אחרות), התקשרות בטוחה תורמת לחקירה של ה mind שלי, המצוי ב mind של האחר, שיש לו את ה mind שלי בתוך ה mind שלו.

בקשר הטיפולי מתפתחים יחסים המיוחדים בכך שניתן לחקור אותם, כפי שחוקרים תהליכים במעבדה: טיפול הוא סוג של 'מעבדת מחקר ליחסים' עבור המטופל/ת. היחסים המיוחדים הנוצרים בטיפול ונקראים גם 'יחסי העברה' מאפשרים למטופל/ת להחצין חלקים מסוימים ביחסיו עם עצמו אל תוך מערכת היחסים עם המטפל/ת, וכך לחקור את יחסיו לא רק עם אחרים אלא גם עם עצמו.לפעמים בטיפול עולות תחושות אינטנסיביות מאוד של שני הצדדים. האינטנסיביות הרגשית המאפיינת את הקשר עלולה להביא את המטופל עד כדי תחושה שאין לו עוד עניין במטפל ו/או בטיפול, או להרגיש שהטיפול לא עוזר לו בכלל, מקשה עליו, ואפילו לעזוב אותו.

לפעמים המטופל/ת עשוי/ה לחוש הקלה דווקא כשהוא מפתח התנגדות למטפל/ת או גורם לה/ו להרגיש רע מאוד עם עצמה/ו. דווקא בנקודות קשות ורגישות אלו, יש לחזור ולהיזכר כי הקושי המרכזי בהפרעת אישיות גבולית הוא השגת יציבות והתמדה, ולנסות ולפתוח את התחושות המורכבות במסגרת השיחה הטיפולית, כך שניתן יהיה לבחון אותן יחד, ולא לפעול על פיהן ולהפסיק את הטיפול במפתיע.

התחושה הטובה בטיפול מתחילה להופיע רק כשנוצרת הרגשה של התחברות ואמון. כשמטופל/ת מרגיש ורואה שמישהי/ו מאמין למה שהיא/הוא מרגיש/ה ומספר/ת, יכולה להתחיל להיווצר בתוכה/ו תחושה של אמון בחוויות העצמי, נוחות מסוימת והקלה. שינויים לטובה בחיים יכולים להופיע בעזרת הקשר הקרוב, העוזר להגיע לתובנות על דרכי הפעולה בעולם, ולחוויה אחרת שלו: העולם הוא לא רק מקום עוין ומסוכן, אלא גם עולם של קירבה, השתתפות ואמון.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדההתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →