חרדת נטישה, ווהשפעה על הזוגיות

חרדת פרידה (או בשמה המוכר חרדת נטישה) היא פחד מפני עזיבה של אדם קרוב ומשמעותי. היא מופיעה בכל גיל אצל פעוטות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, והפוטנציאל שלה לפגוע בזוגיות ולעורר אי שקט וחרדה, גבוה. חרדת נטישה היא דבר מבלבל שכן היא מופיעה במצבים התפתחותיים טבעיים ולכן, כביכול, מתבקשת, אך היא מופיעה גם במצבים המעוררים חרדה ובעלי פוטנציאל מזיק. אצל תינוקות וילדים קטנים, הפחד מנטישה של ההורה, הינו פחד נורמלי השייך למהלך ההתפתחותו התקין של הילד. אבל, כאשר החרדה מופיעה בגיל מבוגר, בעוצמה גבוהה ופוגעת בזוגיות, היא נחשבת לבעיה ויש לתת לה מענה. לכל אחד מאיתנו יש נטיה לחשוב על נטישה או לדמיין אותה, ומחשבות על כך עוברות אצל כולנו בראש. למשל, קרה לך שהתקשרת לבן זוג יחסית טרי והוא לא ענה מספר פעמים? המחשבות שעוברות בראש יכולות להיות מגוונות. למה הוא לא עונה? עברו יותר משעתיים מאז שהוא כתב לך את הסמס האחרון, אולי קרה לו משהו. אז יכולה לעלות מחשבה של "אולי הוא פשוט הוא לא רוצה יותר" (ואם הקשר ארוך יותר- אולי הוא בוגד?) אנשים הסובלים מחרדת פרידה כזו יכולים לחוות פחד כה בלתי נשלט עד כדי התפתחות של התקף חרדה של ממש, רק מעצם המחשבה על נטישה או מפעולה שמתפרשת אצלם כנטישה של בן הזוג. יש שיבטאו את הפחד בתלות מוגזמת בבן הזוג, או באחר משמעותי בחייהם, ויש שינטשו בעצמם, לפני הפגיעה הצפויה.
בן זוג, החווה חרדת נטישה יחוש כי אינו יכול להסתדר לבד וכי הוא זקוק לבן הזוג שיהיה לצידו. אנשים יכולים לספר על כך שאינם יכולים בכלל לדמיין את עצמם מסתדרים לבד, למרות שברור להם והם מבינים שאין להם בעיה להסתדר באמת. "זו רק הרגשה" הם אומרים, "אך היא חזקה ממני". התחושה כי הצד השני עלול לעזוב כל כך מאיימת שיש אנשים החשים שאם הצד השני יעזוב הם עלולים ״למות מרוב צער״. למשל, אישה שמפחדת שגבר יעזוב אותה, יכולה לעשות הכל כדי שלא יעזוב אותה, גם אם היא לא באמת בטוחה שהוא בשבילה. כך נשים נכנסות עם גברים למיטה ומקיימות יחסי מין, לפני שהיו רוצות בכך או שאינן כבר רוצות בכך. הן עלולות להכנס למעגל בו הן מסכימות לכל החלטה של בן הזוג, תמיד נענות וזמינות לצד השני ועונות על כל ציפיה של האחר. הדבר יכול להופיע באותה מידה גם אצל גברים- ויש המסכימים לשינויים מרחיקי לכת, רק שלא יעזבו.
חזרה לעמוד הבית פסיכיאטר
כיצד עוד משפיע חרדת הנטישה על הזוגיות?
• הצד החושש יכול לאבד את זהותו בתוך מערכת היחסים, אך מוכן לשלם את המחיר עבור תחושת הביטחון שלא ינטש. התוצאה הכאובה היא שבן הזוג השני, למעשה, אינו מכיר את מי שנמצא איתו- הוא לא יודע את דעותיו/ה, החלטות שהיה/ הייתה רוצה לקבל, הציפיות שלו/ה ממנו, המאווים הפנימיים ועוד.
• גם אם הצד החרד אינו פועל על פחדיו, (למשל לא מתקשר כל 10 דקות, כפי שהיה רוצה), הוא מעביר באופן סמוי, את התחושה שהיה מעוניין לפעול כך. בן הזוג השני מרגיש זאת ולעיתים נוצרת דינמיקה מתוחה בין בני הזוג, שאינה מאפשרת את המרחב הטבעי לו כל אחד זקוק.
• אנשים החוששים כל הזמן שיעזבו אותם מעבירים מסר נסתר לצד השני שהם אכן, אנשים ברי דחייה, שאולי כדאי לצד השני לעזוב, כמן נבואה שמגשימה את עצמה.
לקריאה נוספת: התקף חרדה
• ביטוי אחר של חרדת נטישה הוא בבחינת "הפוך על הפוך". אנשים שמפחדים שיעזבו אותם, ינסו למנוע את המצב וינטשו הם ראשונים, יכנסו למערכת יחסים שלא מעוניינים בה כדי להיות אלו שעוזבים או אפילו יעזבו מערכת יחסים שכן מעוניינים בה, רק מהפחד שהצד השני יעזוב אותם.
• השפעות נוספות של חרדה על מערכת יחסים יכולות להתבטא גם במצבים הנפשיים של כל בן זוג: חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, חוסר בטחון עצמי, התמוטטות נפשית, תוקפנות, אדישות, התרחקות, מצב רוח רע ודיכאון ואף התנכרות. השפעות אלו הן רבות, ובעלות השלכות משמעותיות על מערכת היחסים ועל המקום של כל אחד בתוכה.
יחסים עם חרדת נטישה אינם טובים ובכל המקרים הללו, כאשר מעוניינים לשפר את מערכת היחסים חשוב להבין כי טיפול נכון ויסודי הוא טיפול המכוון לקשיים הרגשיים הבסיסיים ולא לבעיות שעל פני השטח. אמנם יתכנו שיטות שונות להקלה מידיית כמו טיפול קוגנטיבי התנהגותי, אבל הטיפול הנכון בסופו של דבר משולב עם טיפול פסיכולוגי, במהלכו אדם מחזק את הביטחון העצמי והערך העצמי, ובסופו של דבר, חווה פחות חרדה מכך שייעזב.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>