כאשר התינוק נולד קיימים פחדים רבים אודות תוצאות התפתחותו- האם הוא יראה תקין? האם הוא שומע? האם הוא יצליח ללכת בזמן? האם יהיו לו חברים כשהוא יהיה גדול? ועוד. כל אלו הם חששות טבעיים, אלא שישנן נשים המביעות חששות רבים הרבה יותר, בעוצמות ותדירות גבוהה, שלעיתים גורמות להם לפעול בדרכים שעלולות לפגוע בהתפתחותו התקינה של הילד.

כל סוגי החרדות הם חרדות המוכרות בעולם המקצועי, אך אצל אמהות הן מתמלאות בתכנים הקשורים בילד ובהורות.

כך למשל התקף חרדה, המתבטא בסימנים פיזיים רבים (הזעה, רעד, לחץ דם גבוה, אי שקט ועוד), מתקשר אצל האםלטיפול בילד, להיותה אמא טובה מספיק ובעיקר לעתיד הלא ידוע לגביו, מחשבות ותחושות אלו עלולות לגרום לאם לחוות התקפי חרדה חוזרים ונשנים בעקבות חוסר השליטה שהיא חשה מול מצבה.

מחשבות בלתי פוסקות אודות עתידו של הילד עלולות גם להפוך עם הזמן למחשבות טורדניות ולאפיין חרדה כפייתית אצל האם. במקרים אלו האם תפגין התנהגות כפייתית כלפי התינוק כאשר היא למשל תדרוש מכל הסובבים לרחוץ ידיים, לנגב רגליים ועוד טקסים אחרים לפני נגיעה בילד, בגילאים גדולים יותר החשש לשלומו של הילד ולאפשרות שיחלה או יפגע "בחוץ" עלולה לגרום לה לאסור עליו כל יציאה מהבית שאיננה הכרחית. במקרים אלו הפגיעה בתפקודו החברתי של הילד היא משמעותית, והוא עלול לחוות בעצמו חרדה חברתית כתוצאה מהתנהגות אמו.

חרדה מוכרת נוספת המאפיינת אמהות היא חרדה מוכללת. במקרה זה האם תביע דאגנות יתר כלפי כל תחום בחייו של הילד; מהתחום הבריאותי, דרך התחום הלימודי והחברתי ועד תחומים הנוגעים לעתידו הרחוק (צבא, לימודים, זוגיות וכדומה). המאפיין חרדה זו היא מחשבות פסימיות, חסרות אחיזה במציאות ומנותקות מתרחישי האסון שהאם מתארת, אודות עתידו של ילדה.

במקרה של חרדה חמורה, הפוגעת בתפקוד, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר לקבלת טיפול בחרדה, תרופתי, פסיכולוגי או משולב.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותיטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>