בודקת האם התינוק נושם בלילה? רוב הנשים יגידו שכן, ואכן זהו צורך לגיטימי ביותר. אך מה קורה במקרה בו האם כה חוששת לאפשרות התינוק ייחנק שהיא פשוט חייבת לגשת לעריסה בדיוק כל ארבעים דקות, להסית את השמיכה, לבדוק, להחזיר את השמיכה ולשוב למיטה?

דוגמא זו מעידה למעשה על הביטוי הייחודי של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית בקרב נשים לאחר לידה.הפרעה אובססיבית קומפולסיבית היא סוג מסוים של חרדה המאופיין בשני מרכיבים מרכזיים: מחשבות והתנהגות. המחשבות המופיעות הן מחשבות הכוללות תכנים של דאגות וחששות, מחשבות אלו מטרידות ומופיעות ללא הרף. החלק של ההתנהגות מופיע בעקבות המחשבות. פעולות טקסיות, (כלומר חוזרות על עצמן שוב ושוב ונעשות באופן זהה כל פעם מחדש) מופיעות על מנת לנסות להפסיק את אותן מחשבות. כך למשל אותה אם שבודקת את העריסה של התינוק כל ארבעים דקות תוך ביצוע הטקס הקבוע של הרמת השמיכה, בדיקה, השבת השמיכה למקום הקודם וחזרה על כל זה לאחר ארבעים דקות (או כל זמן קבוע אחר) עושה זאת על מנת להקל על המחשבות הבלתי פוסקות בדבר האפשרות שיקרה לו משהו. מכאן עולה מאפיין מרכזי חשוב ביותר של תופעה זו והיא חוסר השליטה – הן במחשבות ובעיקר בהתנהגות ובקיומם של הטקסים הקבועים.

אחת הסיבות לרגישות המוגברת של נשים לאחר לידה לסבול מחרדות, תלויה הן בעובדה כי נשים באופן כללי סובלות מחרדות יותר מאשר גברים וכן מההשפעה של שינויים הורמונאליים המתרחשים לאחר הלידה.

שלב אחד לפני הטיפול בחרדה הוא שלב המניעה, כך למשל נמצא במחקר שנערך בקרב נשים שסבלו בעברן מחרדות שונות. אצל נשים שעברו קורס הכנה ללידה בו קיבלו הסבר על תופעת החרדה לאחר לידה ובעיקר הכנה והדרכה לדרכים בהן ניתן להתמודד עם המחשבות, הופיעו פחות מקרים של חרדה לאחר לידה, לעומת נשים שסבלו גם הן בעברן מחרדות, אך לא קיבלו הדרכה מתאימה.

אם בכל זאת מופיעים סימנים המעידים על הפרעה אובססיבית קומפולסיבית לאחר לידה, מומלץ לפנות להתייעצות מקצועית. ישנם מקרים בהם הפגיעה ברמת התפקוד אינה מאפשרת טיפול באמצעות שיחות, ולכן יש לפנות לפסיכיאטר על מנת לקבל המלצה על טיפול תרופתי. במקרים אחרים (או במקביל לטיפול תרופתי) טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא הטיפול היעיל ביותר.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>