פחד ממחויבות אחד הפחדים הנפוצים ביותר הבאים לידי ביטוי בעיקר ביכולת לקיים זוגיות. רבים מכירים את אותם אנשים שלא מעוניינים להתחתן מסיבות שונות, מתגרשים תוך זמן קצר, או פשוט סובלים במערכת הזוגית ומאשימים את הצד השני או את הנישואין, כאשר פעמים רבות הדבר למעשה נובע מהפחד להתחייב לאדם אחר.

היתרונות הרבים של הזוגיות והתחושה שכה רבים מצפים לה עבור אנשים חרדתיים מהולה בקושי משמעותי לנהל מערכת יחסים תקינה.

לא תמיד הפחד בא לידי ביטוי באופן מובהק: ישנם אנשים שנמצאים בקשר זוגי אבל מקפידים כל הזמן להתנהג במידה מסויימת של ריחוק. יש להם בן זוג אבל הם לא מעוניינים כמעט לבלות איתו או להיות איתו בקשר קרוב אמיתי.

חרדה במערכת זוגית או חרדה ממחויבות נובעת מהקושי לאבד שליטה ומהקושי לחלוק החלטות, מעשים וכדומה עם אדם נוסף.

כאמור חרדה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בהתרחקות והימנעות מקשר קרוב, וכמו חרדות רבות נוספות גם חרדה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בסימנים גופניים כמו מתח שרירים, דפיקות לב, הזעה ועיסוק מחשבתי בלתי פוסק.

סיבה אחרת לפחד ממחויבות או לקושי בניהול מערכת זוגית קשור בפחד מתלות, הדומה לא מעט לפחד מאיבוד שליטה, מאובדן העצמאות. פחד זה נוגע לא רק לתלות שלי באחר אלא גם לתלות של בן הזוג בי והוא המקור פעמים רבות לתחושה של אנשים שמחויבות פירושה סוף העולם.

מערכת יחסים המתקיימת בצל אותה חרדה מאופיינת בויכוחים רבים ומריבות ששורשם הוא בכל הקשור בפחד מאובדן שליטה: "עד כמה וויתרתי, ועד איפה אינני מוכן שיחליטו בשבילי".

ביטחון עצמי נמוך או קונפליקטים הקשורים בערך עצמי משפיעים באופן ישיר לא רק על בחירת בן הזוג אלא גם על הדרך בה תתנהל מערכת היחסים. אדם בעל דימוי עצמי נמוך עלול לחשוש באופן תמידי שבן הזוג יעזוב אותו בשלב מסויים ("הרי הוא/היא כל כך מדהים/ה ואני בבירור פחות טוב/ה") ולכן גם יתקשה לפתח מחויבות או קרבה כלפי בן הזוג.

גם ליכולת ליצור אינטימיות או יותר נכון לקושי בלפתח אינטימיות הנובע מאי שלמות עם עצמי – יש השפעה על היכולת להתקרב מספיק לבן הזוג וליצור מערכת יחסים של מחויבות.

התמודדות עם קשיים אלו במערכת יחסים איננה קלה, חשוב לגשת לטיפול בחרדה על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג מומחים, בזמן ולא רגע לפני הסוף או לפני שמצטברים מטענים רבים מידי. ככל טיפול אחר בחרדה(טיפול בחרדה חברתית), גם חרדה ממחויבות או התמודדות עם ערך עצמי נמוך יכולים להיות קצרי טווח, ממוקדים ומקצועיים כאחד.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>