היום זה כבר לא נדיר לפגוש בחור או בחורה המתקרבים לגיל 30 או לאחריו, שבעיקר מחפשים את עצמם – אין להם עבודה ממש קבועה, לעיתים הם עוד לומדים או משלימים תואר, טרם התחתנו ולא תמיד נמצאים בזוגיות ואינם בטוחים היכן הם רוצים לגור או מה לאן בכלל הם מכוונים את מאמציהם. הם בעיקר זורמים או מחפשים.

מדוע בעבר באמצע שנות ה- 20 אנשים היו עם עבודה קבועה, נשואים ולפחות עם ילד אחד? מדוע אנשים בעבר בגיל הזה הרגישו שהם יודעים לאן פניהם מועדות ומדוע היום זה כל כך שונה, כמעט הפוך? התשובה לכך ראשית כל טמונה בעובדה שתוחלת החיים התארכה ושגיל ההתבגרות התארך אף הוא – לשני הכיוונים – הוא מתחיל היום בגיל צעיר יותר (גיל 11, לפעמים גם לפני) ומתארך הרבה מעבר לגיל 18. מסיבה זו "נדחים" גם כל השלבים שבעבר אפיינו את בני ה-20 לגיל מאוחר יותר, לעיתים גם כעשר שנים לאחר מכן.

סיבה נוספת לקושי לקבל החלטות ולנטייה של "חיפוש עצמי" היא העובדה שכיום יש אפשרויות רבות – בתחום המקצועי בעיקר, אבל גם בתחומים אחרים כמו היכן לגור, עם מי, מתי להתחתן ואם בכלל, מתי להביא ילדים ואיך ועוד. נראה שהיום תהליכים רבים דורשים הבשלה, ההחלטות נהיות מורכבות יותר ולכן גם אורכות זמן רב יותר.

אז מה אפשר לעשות? באופן לא מפתיע אין פתרון קסם וגם אין המלצה אחת גורפת שתתאים למי שמתלבט מה ללמוד, באיזה קריירה לבחור, עם מי להתחתן ומתי. הדבר החשוב הוא לזכור או לנסות לקבל את ההחלטה מתוך פרספקטיבה רחבה ולא מתוך נקודת מבט צרה של "כאן ועכשיו". מימוש עצמי הוא חשוב, אבל לעיתים הוא יכול להתרחש גם לא מסיפוק צרכים מיידי, אלא מתוך ראייה לטווח רחוק ובחינה מה יהיה הכי טוב עבורי בעוד כמה שנים מהיום.
לפעמים כדאי לבדוק האם אי- בחירת מקצוע הלימודים או דחיית ההחלטה האם להתחתן או לא היא פרי הרצון לחיפוש או למימוש עצמי או אולי ביטוי רחב יותר של קושי כללי בקבלת החלטות – אם כן, אז בוודאי שעוד כמה שנים ההחלטה לא תהפוך לקלה יותר וסביר להניח שיתווספו עוד כמה התלבטויות שיוותרו גם הן חסרות מענה לכמה שנים הבאות. קושי בקבלת החלטות יכול לנבוע מסיבות שונות – נטייה לפרפקציוניזם, חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך ועוד. בקשיים מעין אלו מומלץ לטפל באופן מקצועי (אצל פסיכיאטר או פסיכולוג) שכן באופן טבעי הם נוטים להשליך על מגוון רחב של תחומים ולפגוע באיכות החיים.

אז אם אתם עוד מחפשים את עצמכם, רוצים למצוא את הדרך הטובה ביותר עבורכם למימוש עצמי ואם טוב לכם עם זה – אשריכם. אם אתם מרגישים שהחיפוש המתארך מתחיל להעיק כדאי להתייעץ. הורים, חבר טוב או מכר שאתם מעריכים יכולים הרבה פעמים לתת את המענה שחסר. אם אתם מרגישים שהתמונה מורכבת יותר או שההתלבטויות אישיות מאוד, אפשר ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>