כאבי ראש לא מוסברים, בדיקות שיוצאות תקינות, בעיות עיכול, בחילות, כאבי פרקים, לחץ דם גבוה, תופעות חולפות, אלרגיות או דלקות חוזרות ללא מזור הם חלק מהדוגמאות לתופעות שעשויות להתרחש כחלק מהתופעה המוכנה פסיכוסומטיזציה.

מצבים פסיכוסומאטיים הם מצבים בהם ניכרת השפעת הנפש על הגוף – קשיי הנפש גורמים לתגובה פיזיולוגית כלשהי. לרוב, הם מצבים בהם לחצים, מתחים או קשיים רגשיים אחרים (כמו דכאון, חרדה, התקפי חרדה ועוד) משפיעים על הגוף ובאים לידי ביטוי בכאב או בבעיות רפואיות שונות. במקרים אחרים, מצבים פסיכוסומטיים באים לידי ביטוי בהחרפה של מצבים רפואיים שונים בעקבות לחץ או קושי נפשי אחר. במקרים אלו, בדיקות רפואיות בלבד לא יעידו על בעיה רפואית והיעדר מודעות לקשיים הרגשיים שחווה האדם עלולה ליצור תסכול, מעבר מרופא לרופא, בדיקה לבדיקה ובעיקר עוד סבל ומצוקה של המטופל.

טיפול בעיות פסיכוסומטיות נעשה על ידי טיפול נפשי – פסיכולוגי המשלב כלים טיפוליים שונים. כך למשל, טיפולים רבים משלבים טכניקות של הרפיה או מדיטציה על מנת לסייע למטופל להרגיע את הגוף והנפש במצבי לחץ ולמנוע פגיעה במצב הבריאותי.

שילוב טכניקות מהעולם קוגנטיבי התנהגותי (CBT) מסייעות למטופל לזהות דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים ולאמץ דפוסים חדשים, אדפטיביים יותר ובעיקר מפחיתי לחץ. כך למשל, אנשים במצבי לחץ מספרים שהם חושבים שוב ושוב על כל המשימות שיש להם עוד להספיק, מחשבים את הסיכוי שיצליחו, מביעים ספק ביכולתם ובסופו של דבר מוצאים עצמם מיואשים, מתוסכלים וכן גם כואבים (נפשית ופיזית). בטיפול הם לומדים לזהות את המצבים בהם המחשבות בעיקר מופיעות ובעזרת המטפל יאמצו מחשבות חדשות שיסייעו להם להתגבר על מצבי הלחץ ולא להעצים אותם.

כמו כן, טיפול בבעיות פסיכוסומטיות יכול להיעשות באמצעות טכניקה של ביופידבק, בה אדם לומד לשלוט ולשנות את התגובות הפיזיות שלו למצבי לחץ באמצעות תוכנת מחשב ידידותית. במקרים אחרים, משלבים גם טיפול תרופתי, לאחר התייעצות עם פסיכיאטר מומחה.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>