מתוך מאמר שכתבתי ל"הארץ"

מ', בן 32 מתל אביב, הצליח להתגבר על התקפי החרדה הרבים שפקדו אותו. הוא חזר לעבוד בעבודה מסודרת, אזר אומץ להיפרד מבת זוג שבה הרגיש תלוי, מצא חברה חדשה וחידש את קשריו המהנים עם חבריו ומשפחתו. לאחרונה, חודשים לאחר שסיים את הטיפול בהצלחה, התקשר במפתיע. הוא סיפר שתחושת החרדה שבה וצצה עכשיו, לקראת החגים והמפגשים המשפחתיים. הוא שב ודיבר על דברים שסבל מהם בעבר: פחדים, מתח ותחושת מחנק שהוא מרגיש כשיש סביבו אנשים רבים. מ' דיבר על חששותיו מהצפיפות המשפחתית בחגים ושב והפך בשאלה מה יחשבו עליו קרובי המשפחה, גם המרוחקים שבהם, שאתם כמעט ולא שמר על קשר במשך השנים. הוא אף שקל לצאת לחו"ל ולבלות שם את ראש השנה, אבל נאלץ להישאר בארץ, שכן זוגתו החדשה כמהה להכיר את בני משפחתו.

המקרה של מ' אינו יוצא דופן. רבים מהסובלים מחרדות מרגישים כי התחושות הקשות עולות על פני השטח טרם הארוחות המשפחתיות בחגים. לפעמים הם חווים את המפגש המשפחתי הצפוף כאירוע מאיים. הכינוסים המשפחתיים בחגים יכולים להיות מעין הדק ("טריגר"), שהפעלתו מביאה להתפרצות החרדה או להתקף חרדה, משום שיש בהם צירוף של גורמים שבדרך כלל אינם מיטיבים עם הסובלים מחרדות: צפיפות, חשיפה לביקורת, חדירה פתאומית למרחב האישי ועוד.

@ביניים:חוסר נוחות ואי שקט

עד 25% מהאוכלוסייה סובלים מחרדה בעוצמות שונות ומסוגים מגוונים, אך תקופת החגים היא מעין זרז בעיקר לשלושה סוגים של חרדה: התקפי חרדה, חרדה חברתית וחרדה מוכללת.

התקפי חרדה יוצרים תחושות של לחץ ומתח, הנובעות מהמגע הקרוב עם בני משפחה רבים בחגים. אי הנוחות שחשים הסובלים מחרדות בקרבת אנשים רבים, שאת חלקם הם לא בהכרח אוהבים, והחיכוכים המשפחתיים – עושים את שלהם. הם עלולים לגרום התקף חרדה, שבא לביטוי בין השאר בסימנים גופניים ובאי שקט נפשי.

בתקופת החגים עלולה לעלות על פני השטח גם חרדה חברתית. אנשים הסובלים מהפרעה זו מרגישים כי גם זרים וגם קרובים שופטים אותם, ולכן הם אינם מרגישים בנוח להימצא בנוכחות אנשים רבים. הסובלים מחרדה חברתית ירגישו מבוכה בסיטואציות משפחתיות שבהן יהיו נוכחים בני משפחה שונים (קרובים ורחוקים), עד כדי חוסר יכולת לתפקד ולתקשר עם אנשים אחרים בסיטואציות אלה.

גם חרדה מוכללת עלולה לקבל ביטוי דווקא בחגים. אנשים הסובלים מחרדה מוכללת חרדים ודואגים ללא הרף, גם בשל תרחישים שאינם נראים מאיימים למתבונן מן החוץ, שלפי הרגשתם יהיו רעים ומאיימים. אנשים אלה ייאלצו להתמודד בחגים עם שאלות כמו: האם אחשב מארח מספיק טוב? האם כל קרובי המשפחה יגיעו לארוחה? האם אוכל להעסיק את הילדים?

לסובלים מהפרעות חרדה, מומלץ להתחיל עוד לפני תחילת החג בטיפול שיפחית את המתח והלחץ בתקופת החג עצמו. טיפול בחרדה ניתן לעשות בכמה דרכים, או בשילוב ביניהן. אופציה אחת היא טיפול תרופתי פסיכיאטרי. יש אנשים המעוניינים להפחית את הסימפטומים, בלי שיידרשו "להתאמץ להתגבר עליהם". מחקרים רבים הראו כי תרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI (מעכבי ספיגת סרוטונין) כמו ציפרלקס, סרוקסט ואחרות, יעילות ובטוחות לטיפול במצבי חרדה.

אופציה אחרת היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, המתמקד בהפגת לחץ. בטיפול מקבל המטופל כלים מעשיים להפגת מתח, עד שמושגת הפחת מוחלטת של המתח. אלה כלים מעשיים, המתמקדים גם בתחום החשיבה וגם בתחום ההתנהגות. לפני תקופת החגים ותוך כדי החגים מומלץ לתרגל את הנלמד ולהרבות בתרגילי הרפיה ונשימה.

האופציה השלישית היא טיפול פסיכולוגי, הכולל שיחות על תחושות החרדה, כדי לסייע לאדם להבין את המקורות הרגשיים לתחושותיו, כמו ההערכה העצמית או הביטחון העצמי. הבנת הגורמים הללו והתמודדות עמם מביאות להקלה רבה.

רבים מעדיפים לבחור יותר מאופציה אחת – למשל, טיפול פסיכולוגי להבנת הסיבות לחרדה וטיפול תרופתי להקלת התסמינים בקצב מהיר. הבחירה וההתאמה של הקומבינציה הנכונה תלויות במצבו של האדם וכמובן בהעדפותיו. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם איש המקצוע בנוגע לאפשרויות הקיימות. התאמת הטיפול הנכון פירושה, בסופו של דבר, הפחתת הסבל הכרוך בחרדות ושיפור היכולת לתפקד באופן יום-יומי ללא תסמיני החרדה. אגב, אם תחושות החרדות מתפרצות לראשונה בתקופה שלפני החגים, מומלץ לא להמתין לתקופה שלאחר החג, אלא לפנות לייעוץ מקצועי לפני הכינוס המשפחתי.

את החרדה והמתח אפשר להפחית גם באמצעות תכנון מראש של הארוחה. אפשר לסכם עם בן משפחה אהוב, המעניק לסובל מחרדה תחושת ביטחון, ישיבה משותפת בארוחה כולה, או פגישות מרובות בחג עצמו, שמעניקות לאדם החרדתי תחושה רגועה יותר.

בנוסף, כדאי מאוד להתייעץ עם בני משפחה אחרים שחוו בעבר תחושות דומות והתמודדו עמן בהצלחה, על הדרכים שנקטו כדי להקל על עצמם.

מ' הצליח לראות את הדברים אחרת כבר בשיחת הטלפון. כאשר הגיע לפגישה אחת, הרגשתו כבר היתה טובה יותר. הוא חזר לתרגל שיטות מרגיעות שבהן נעזר בעבר (נשימות, חשיבה מאורגנת והסתכלות על עולמו הרגשי) וחש ביטחון בעצמו וגאווה על הצלחתו להתמודד עם הפחדים והחששות.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>