ישנם סימנים רבים המאפיינים אנשים החווים התקף חרדה: דפיקות לב מהירות, דפיקות לב לא סדירות, החסרת פעימה, כאבים בחזה או בכתף, תחושת מועקה, הזעה, רעד, זרמים בגפיים, כאבי ראש וכדומה. כל אדם חווה חלק כזה או אחר בעת התקף חרדה, כאשר ישנו שוני מסויים בין האופן בו יחווה אדם אחד התקף חרדה לבין האופן בו יחווה אותו אדם אחר.

אלא שרוב גדול מסימנים אלו מאפיין גם אנשים המחולים במחלת לב ובסיכון גבוה ללקות בהתקף לב. כאשר לאנשים אלו נטיה גם לחרדה ורגישות למצבי לחץ, התמונה נהיית מורכבת יותר ויותר. לא רק שאנשים אלו יכולים לפרש התקף חרדה כהתקף לב או כביטוי של מחלת הלב ממנה הם סובלים, גם אנשי רפואה נתונים באותו בלבול. כך עלול לקרות, שאדם בגיל מבוגר יחסית יגיע למיון עם סימנים של דופק מואץ, הזעה ולחץ בחזה ולהשלח לצינתור, גם אם הבעיה היא מינורית ביותר ולא מחייבת זאת. זאת כאשר למעשה, סימנים אלו העידו על הצורך לתת טיפול בהתקף חרדה ולא בסימפטומים של המחלה. בעקבות החלטת הרופאים לצנתור נוצר מעגל קסמים במהלכו גם בפעם הבאה שיחווה האדם מעט התרגשות ודופק מואץ (אפילו בעקבות אירוע משמח או פעילות ספורטיבית) יפרש זאת כהתקף לב או מצב רפואי אחר  הקשור למחלת הלב שלו.

לא רק שזהו מעגל קסמים זהו גם מצב תמידי של דילמה, חשש, ספק וחוסר וודאות באשר ליכולת להבחין בין מחלת הלב לבין התקף חרדה. פעמים רבות במצבים אלו נשלחים מטופלים לבדיקות רבות, שפעמים מניבות תוצאות הנוגעות למחלה ופעמים תוצאות "נקיות". כך שמעגל הקסמים מאופיין בתסכול רב הן של  הרופאים והן של המטופל עצמו.

מה אפשר לעשות במקרים כאלו אם כן? ראשית, האדם עצמו עם הזמן לומד להבחין בין דפיקות לב המעידות על התקף חרדה לבין ביטוי של מחלת הלב. יש לחקור נושא זה בפירוט ולבחון היטב מתי מופיעות דפיקות הלב, האם לפני אירוע מסויים? האם במאמץ? כל מידע יכול לסייע לאדם ללמוד עוד על עצמו. בהמשך על האדם ללמוד להשתמש בידע זה ובמצבים של התקף חרדה לומר בפה, בבירור "אני יודע שדפיקות הלב מעידות על מתח שאני נמצא בו" במטרה להפחית את החרדה. לבסוף חשוב לטפל בכל קושי בפני עצמו. לא מספיק לדעת שהמקור הוא נפשי או פיזי אלא לתת את הטיפול המתאים לכל בעיה, מומלץ על ידי התייעצות עם רופא מומחה, איש טיפול מתחום הנפש כמו פסיכולוג או עם פסיכיאטר המכיר את שני התחומים והחפיפה האפשרית ביניהם.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>