סקי לשיפור מצב הרוח- מתוך כתבה שכתבתי למגזין אטמוספירה

החורף מגיע ועם הימים האפרוריים והקצרים, הגשם, ובאזורים מסוימים גם שלג (הבה נקווה שגם קצת בארץ). אבל לחורף יש גם השפעות לא רצויות. אינני מתכוון לבוץ, לאוטו שנתקע או לנזילת מים בלתי צפויה מהגג, אלא לתחושה המתלווה לכל האירועים האלה- מצב רוח רע יותר.

מסתבר, והדבר מוצא את ביטויו במחקרים רבים בתחומי הרגש, שקור ובעיקר חושך משפיעים ומווסתים את מצב הרוח. ככל שעולים צפוני על פני כדור הארץ, שיעור הדיכאון עולה. כך שבעוד שבארצות חמות, שיעור הדיכאון הוא רק 15-20%, בארצות צפוניות כמו סקנדינביה, השיעור מטפס על ל- 30%!

הבה נתעכב על כך לרגע. "רק" 15-20%, לא מנחם אף אחד גם בארצות חמות. עדיין הסיכוי ללקות בדיכאון קליני (לא "דיכי" אלא דיכאון של ממש) גבוה, והבעיה הזו, של מצב הרוח הרע, הופכת להיות בעיה כלל עולמית עם השלכות פסיכיאטריות משמעותיות. הסבל שאנשים ובני משפחתם חווים הינו רב ולעיתים נמשך זמן רב, אך לכך גם השלכות כלכליות- כלומר אובדן הכנסה וימי עבודה, לכל משפחה בנפרד, ולמדינה כולה. מעבר לכך, גם במדינות יותר חמות, קיימת תופעה של דיכאון החורף- כלומר ירידה במצב הרוח עם שינוי מזג האוויר. רבים מדווחים על שינוי במצב רוחם עם בא החורף, בעיקר כאשר הימים חשוכים יותר, וגם הלב נדבק בסוג מסוים של אפרוריות.

פסקה אחת על מצב רוח ירוד, מספיקה לשנות את מצב הרוח של חלקינו, ואולי לגרום לאי נחת מסויים. אז מה אפשר לעשות (לעזעזל)? אם כבר רוצים לטפל בדיכאון בסטייל, זה הזמן לצאת לחופשת סקי! נשמע הזוי? אולי, אך ההמלצות האחרונות המגיעות מאמריקה לגבי הטיפול בדיכאון מאשרות מה שאנו יודעים כבר שנים, וכעת קיבל תוקף מחקרי- הספורט יפה לבריאות (הנפש). פעילות גופנית נכונה משפרת את מצב הרוח, ומסייעת למנוע דיכאון באנשים רגישים. אין זה אומר שהטיפול בדיכאון הוא באמצעות מחליקיים, אך בהחלט לחופשת הסקי יכולה להיות השפעה חיובית בזכות הפעילות הגופנית. אבל לפני שאתם אורזים מזוודות (ואולי אתם עם המזוודות בדרך לסקי כבר?) הבה ננצל את חופשת הסקי לתת לנו את מקסימום השיפור הרגשי האפשרי. כמה עצות לימים קרים.

1. סקי הוא פעילות גופנית טובה לשיפור מצב הרוח מכיוון שהוא משלב גם פעילות אירובית וגם פעילות אנאירובית, שזו בדיוק הפעילות המומלצת לטיפול ומניעת מצב רוח רע. אבל למי שלא עוסק בפעילות גופנית באופן קבוע, לא מומלץ להתחיל לפתע לגלוש שמונה שעות ביום, ולכן כדאי גם להתכונן פיזית לפני החופשה, באם אפשר, וגם בחופשה למצוא את המינון הנכון של המאמץ הגופני. עוד כדאי לזכור שסקי הוא פעילות גופנית שעלולה לגרום לפציעה, ומן הידועות היא שרגל מגובסת אינה מיטיבה עם מצב הרוח של רובנו. בקיצור- take it easy.
2. פעילות גופנית מבוקרת טובה במיוחד כאשר כבר יש מצבים רפואיים אחרים נלווים. סקי אינו רק ספורט לצעירים, וטוב הוא שגם אנשים מבוגרים יותר עוסקים בו. אך שוב נדרשת התאמה של הפעילות הגופנית לגיל ולמצב הגופני. מאמץ יתר לא מבוקר עלול להיות מסוכן. שמרו על עצמכם.
3. בחופשת סקי, בסוף יום הגלישה, החברים או המשפחה לרוב מתכנסים לבקתות העץ או לבית המלון. זהו זמן שאפשר לנצל למריבות וחיסול חשבונות (לא מומלץ למקרה שתהיתם), או לפעילות משותפת ומהנה. כדאי לנסוע בלי משקעים, ואם קיימים משקעים, להתמודד איתם לפני הנסיעה. בכל מה שקשור לפעילות משותפת, אפשר לדבר על חוויות מאותו יום, להביא מהבית משחקים (קלפים?) או פעילות אחרת שאתם אוהבים לעשות יחדיו. הכינו פעילות זו מראש וכך תבטיחו לעצמכם זמן מהנה לאחר הפעילות הגופנית.
4. חזרתם הביתה? המשך הפעילות הגופנית חיוני כדי לשמור על האפקט החיובי על מצב הרוח, זה הזמן לחזור לפעילות שעשיתם מקודם או לפצוח בפעילות חדשה. גם בריא וגם מחוייך יותר.
5. וסיום טיפה יותר רציני- מצב רוח ירוד שלא עובר או מחמיר צריך התייחסות מקצועית יותר. אל תהססו להיעזר כאשר אתם חשים ברע.
חופשה לבנה (משלג, לא מגבס) ומחוייכת!

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>