יש אנשים ששותים אלכוהול רק באירועים מיוחדים, אחרים שותים אלכוהול מידי שבוע ועל הצרפתים ידוע כבר שהם מאמינים שהכי בריא זה לשתות כוס יין כל יום. ובכל זאת, למרות שהרגלי שתיה נפוצים בתרבות המערבית, לא פעם קורה שהרגלים אלו יוצאים משליטה והופכים להתמכרות.

אמירות כגון: "מה הבעיה? כולם שותים מידי פעם" או "זה לא סמים, אלכוהול זה חוקי!" הן הנחות שגויות שכן, אף על פי שאלכוהול הוא לגיטימי בחברה שלנו, יש לו השלכות מסוכנות לא פחות מסמים. כך ידוע, כי אדם הפגיעה המוחית של אדם המכור לאלכוהול זהה לפגיעה המוחית המתרחשת במוחו של מכור לסמים. כמו כן בשל השפעתו המרדימה של האלכוהול אנשים עלולים לא להרגיש כאשר הם נחבלים, דבר נפוץ בעקבות הנטייה להשתתף בתגרות או פשוט בשל חוסר היציבות הנגרמת משתייה מרובה, העלולה להסתיים בטרגדיה.

סימנים לזיהוי התמכרות לאלכוהול:

1. תדירות השתייה עולה וכך גם הכמות בכל פעם. לאלו מתלווה התחושה שאותה כמות שהספיקה בעבר על מנת להשיג את ההרגשה הרצויה, אינה מספיקה עוד ויש צורך בצריכה גדולה יותר של אלכוהול. כמו כן, ניסיונות להפסיק את השתיה, להוריד מינון או לשלוט בתדירות אינם צולחים, כך שהאדם מרגיש שלמרות שהרגלי השתיה החדשים יצרו בעיות בריאותיות, בעיות תפקוד וכדומה, הוא פשוט לא מסוגל להפסיק.

2. התנהגות האדם משתנה יחד עם השינוי בהרגלי השתייה, והרגלי הבילוי והפעילות בשעות הפנאי מצטמצמות להתנהגות הסובבת סביב האלכוהול בלבד. כך גם, קשר עם חברים ובני משפחה הופך מתוח ופעמים רבות מידי עולים וויכוחים סביב נושא השתיה. כמו כן מופיעות התנהגויות מסוכנות (כמו למשל נהיגה בשכרות), פגיעה בזיכרון, אובדן חושים וזמן ההתאוששות מהשפעת האלכוהול מתארך יותר ויותר.

3. פרקי הזמן בו האדם אינו שותה, כלומר זמן ההתאוששות, מלווה בסימנים פיזיים כגון הזעה, בחילות, רעד, לחץ בחזה, דופק גבוה. כמו כן פרקי זמן אלו מלווים גם בסימנים נפשיים: הופעתם של פחדים, התקפי חרדה, דיכאון, מתח וחרדה. אלו הם לא פעם אותם קשיים רגשיים שהביאו את האדם להתחיל לשתות מלכתחילה ואלו הם הקשיים שבעת שכרון החושים של השתייה נעלמים. הקושי העיקרי הוא בכך שבעת התפכחות מהשתיה, קשיים אלו חוזרים ובעוצמה גבוהה הרבה יותר.(התמוטטות נפשית)

גמילה מאלכוהול מחייבת התייחסות הן לפן הרפואי המיידי, אך באותה מידה גם לפן הרגשי. מסיבה זו, טיפול בהתמכרות משולב על ידי גמילה מיידית ומוחלטת מאלכוהול וכן על ידי טיפול פסיכולוגי, לא פעם גם תוך התייעצות פסיכיאטרית, על מנת לסייע בקשיים הרגשיים שהובילו להתמכרות עצמה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתית,  קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>