חיינו רצופים אירועים, חוויות והתנסויות שונות, חלקן משמחות, חלקן כל אחד עובר במהלך חייו וחלקן עלולות להיות קשות, מפתיעות ובעיקר מעוררות בהלה, פחד או חרדה. חוויות כגון אלו עלולות ליצור אצל האדם טראומה או להוות את המקור להתפתחותה של הפרעה פוסט טראומטית. בארצינו אחת הדוגמאות הנפוצות לאירועים מסוג זה היא לחימה של חיילים בקרב או חשיפה לפיגוע. אך גם אירועים כגון תאונת דרכים, התעללות גופנית, מינית או נפשית, ניסיון רצח, שוד, מוות של אדם קרוב וכדומה הם אירועי סיכון לפוסט טראומה.

הפרעה פוסט טראומטית כאמור, מופיעה לאור חשיפה לאירוע המאיים על שלמותו הגופנית או הנפשית של האדם. סימניה של הפרעה זו הם: חוויה חוזרת של הטראומה, בעיקר על ידי פלאשבקים וסיוטי לילה, התקפי חרדה, הקהיה רגשית ועוררות פיזית גבוהה, הימנעות ממצבים ואירועים העשויים להזכיר את הטראומה ולעיתים גם להביא לדיכאון.(מצב רוח רע ודיכאון)

הטיפול בהפרעה פוסט טראומטית הוא נושא מחקרי נפוץ מזה שנים רבות. יש הטוענים כי יש לתת טיפול רק לסובלים מהפרעה פוסט טראומטית, ויש הטוענים כי כל אחד הנחשף לאירוע טראומתי זקוק לטיפול. גם לגבי דרכי הטיפול ישנן מחלוקות, בעיקר בשאלה מהו הטיפול הטוב ביותר להתמודדות עם התסמינים הפוסט טראומטיים.

מחקר חדש שנעשה בישראל הראה כי טיפול קוגנטיבי התנהגותי יעיל יותר מאשר טיפולים אחרים, לא רק התמודדות עם תסמינים פוסט טראומטיים אלא בעיקר במניעה של התפתחות ההפרעה לאחר חוויה של אירוע טראומטי.

המחקר נעשה על ארבע קבוצות אנשים, אשר כולם חוו חוויה טארומטית כלשהי והחלו לפתח סימנים פוסט טארומטים. שתיים מתוך ארבע הקבוצות קיבלו טיפול קוגנטיבי התנהגותי(קבוצה אחת טיפול באמצעות חשיפה וקבוצה שניה טיפול באמצעות שימוש בחשיבה ויצירת תמונת עולם חדשה על הטראומה), הקבוצה השלישית קיבלה טיפול תרופתי (נוגדי דיכאון) בלבד, המלצת פסיכיאטר מומחה והקבוצה הרביעית לא קיבלה טיפול (בתום הניסוי אנשים בקבוצה זו שהמשיכו לסבול מתסמינים פוסט טראומטיים קיבלו טיפול קוגנטיבי התנהגותי).

לאחר כמה חודשים נמצא כי 80% ממשתתפי שתי הקבוצות שקיבלו טיפול קוגנטיבי התנהגותי הבריאו, לעומת כ- 50% בלבד ממשתתפי הקבוצה השלישית. למעשה נמצא כי טיפול תרופתי אינו יעיל יותר מאשר אי טיפול כלל.

ממצא משמעותי נוסף של מחקר זה הוא כי לא כל אדם העבר חוויה טראומטית זקוק לטיפול. כך שאנשים הסובלים מחלק מהסימנים ברוב המקרים יחלימו ללא טיפול בעוד שאנשים שאובחנו כסובלים מהפרעה פוסט טראומטית מלאה, יזדקקו ויפיקו יותר תועלת מטיפול. לבסוף הראה המחקר כי עיכוב יחסי במתן טיפול אינו גורע מהצלחתו, וכי גם אם לא ניתן לתת טיפול מיידי,  אין זה אומר שטיפול מאוחר יותר לא יביא להחלמה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>