יש התולים בה את העלייה בהפרעות קשב וריכוז, יש התולים בה את החוצפה, יש התולים בה את ההתבגרות המינית המוקדמת, ויש גם התולים בה התנהגות של אלימות מילולית, פיזית, מינית או כל סוג אחר. זוהי הטלוויזיה שלנו, קופסא תמימה כביכול.

הורים רבים טועים לחשוב שאם ימנעו מילדיהם צפייה בתוכניות ש"לא לגילם", המשודרות בשעות מאוחרות של הלילה או עמוסות בתכנים אלימים באופן קיצוני, הם יגנו עליהם מפני ההשפעות שתיארנו לעיל. אין ספק שהנחה זו נכונה, אך היא נכונה חלקית, ובעיקר מסתירה אמת חשובה הרבה יותר. ברוב הבתים, צפייה של ילדים בטלוויזיה נעשית בצהריים ופעמים רבות, יחד עם ההורים בשעות השיא ובעיקר בשעת החדשות, שכה חשובה להורים. למעשה, החדשות בארץ עונות להגדרה של תכנים אלימים כאשר יום- יום אנו שומעים על אירוע אלים כזה או אחר. גם אם החדשות אינן מציגות את מהלך הרצח או האונס שקרה, ילדים משלימים את הפרטים לעצמם, לפעמים יותר ממבוגרים, בשל הדמיון המפותח שלהם, כך שהתוכן האלים חשוף להם בכל מקרה!

השפעה חשובה נוספת שיש לטלוויזיה על ילדינו, היא השפעה עקיפה, שאיננה קשורה בתוכן, אלא בהתנהגות ההורים כלפי נושא הצפייה. למרות השמעת החדשות ברדיו כל שעה וריבוי מהדורות החדשות בטלוויזיה, אנו עדיין צרכני חדשות להוטים. ולא רק חדשות, גם מי ניצח בהישרדות עלול להדיר שינה מעיני רבים. להיטות זו נובעת מהצורך לדעת הכל ועכשיו, ואם לא נדע נעמוד לחוצים וחרדים אל מול מסך הטלוויזיה, לא פעם גם מבוהלים. בדיוק את המראה הזה קולטים הילדים, הם רואים את ההורים שלהם עומדים במתח מול הטלוויזיה, לא מסוגלים להרפות וזקוקים לשליטה מתמדת. זוהי הדרך הישירה ללמידת חיקוי. מהרה עלולים למצוא עצמם הילדים מתנהגים באותו אופן, כלפי תחומים שונים בחייהם ויותר מכך, הצורך בשליטה מתמדת הוא לא פעם הבסיס להופעתה של חרדה, לסוגיה השונים.

אפשר אולי למנוע מהילדים לראות טלוויזיה או לשמוע חדשות, אך אין זה העיקר. שורש השינוי צריך להיות בהתנהגות שלכם כלפי חדשות, בהרפיה מהלחץ המתמיד אל מול הצורך במידע, זאת בעיקר לאור העובדה שלא תמיד ניתן למנוע מילדים לצפות בחדשות. כאשר הם כן צופים חשוב להיות לידם, להסביר להם במילים פשוטות מה קרה ולשים לב לסימנים שהם משדרים. אם בכל זאת ניכרים סימנים של שינוי בהתנהגות או בביטויי הפחד של הילד, אפשר להתייעץ עם איש מקצוע, פסיכיאטר ילדים או פסיכולוג, ולנסות לברר על טיפול בחרדה המתאים לילדים.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>