לידת תינוק חדש והשפעתו על בניית התא המשפחתי ועל התפתחות הילד
עם המעבר להורות, המערכת המשפחתית, שהייתה מורכבת עד אותה העת מזוג ההורים בלבד, הופכת למערכת סבוכה יותר הכוללת תת מערכות נפרדות של הקשר שבין האב והתינוק, הקשר בין האם והתינוק והיחידה המשפחתית המשותפת. המשפחה המתגבשת לאיטה עם לידת תינוק חדש מביאה להיערכות מחודשת במערך המשפחתי, היערכות אשר מושפעת מגורמים אינדיבידואלים, כלומר התנהגות ותפקוד כל אחד מההורים, מהקשר בין הורה לילד ומהקשר המשולש בין שני ההורים לילד. המערך המשפחתי המחודש מורכב למעשה מכמה תתי מערכות נפרדות – מערכת היחסים הזוגית, מערכת היחסים בין כל הורה וילד, מערכת היחסים בין שני ההורים והילד ומערכת היחסים בין האחים (אם כבר יש), כאשר ישנו קשר והשפעה הדדית בין כל תתי המערכות הללו.
מעבר לכך, ישנם מספר משתנים נוספים המשפיעים על התהוות המשפחה החדשה והתהליך של המעבר להורות. כך למשל ידוע כי תהליכים אלו של הבניה משפחתית מחודשת מושפעים גם מירידה בשביעות רצון מהנישואין, בפתולוגיה של אחד ההורים (ובדגש של האמא) כמו למשל דיכאון או חרדה, כמו גם מהמזג של התינוק.
פתלוגיה של אחד ההורים פוגעת לא רק בהורה עצמו, בתפקודו כהורה, בקשר הנרקם בינו לבין הילד וכן במערכת הזוגית אלא גם באופן עקיף בהתפתחות הילד. פתלוגיה של אחד ההורים, ובעיקר של האם (או הדמות המטפלת העיקרית) יכולה להשפיע על הילד עוד מינקותו ויש לה השלכות שליליות על התפתחותו כאמור. כך למשל, ילד שנחשף מגיל צעיר לדיכאון או חרדה של האם יהיה בסיכון גבוה יותר לפתח קשיים רגשיים כמו בעיות התנהגות, הפרעות חרדה(טיפול בחרדה), הפרעות במצב הרוח, הפרעות קשב וריכוז, בעיות סומאטיות ועוד. בין היתר, הסיכון הינו מוגבר מכיוון שקושי רגשי שהאם חווה משפיע באופן ישיר על התפקוד האמהי שלה, פעמים רבות הוא גורם או משפיע על מזג התינוק, אשר מקשה עוד על תפקוד האם ונוצר מעגל קסמים חוזר.
אחד מגורמי הסיכון הנפוצים המביאים לפגיעה בתפקוד האימהי הינו דיכאון אחרי לידה. מחקרים מראים כי דיכאון אחרי לידה שחוותה אם בתקופת הינקות של ילדיה עשוי להשפיע בטווח הארוך על התפקוד השכלי של הילד, תפקודו הרגשי, יכולת הוויסות העצמי שלי, יכולת ההתמודדות שלו עם מצב לחץ וכן להוות גורם סיכון להתפתחותם של קשיים דומים בילד.
טיפול בדיכאון אחרי לידה חשוב שיעשה מוקדם ככל האפשר, הן על מנת לאפשר לאם לחזור לתפקוד תקין, הן על מנת להשיב לה את איכות חייה ואת השקט הנפשי שלה והן על מנת למנוע פגיעה אפשרית בילד. הדרך המומלצת לטפל בדיכאון אחרי לידה נעשית דרך התאמה אישית ומדוייקת של שיטת הטיפול ואיש הטיפול המתאים, לכל אחת ואחת. הדבר חשוב הן בכדי למנוע אכזבות ותסכולים עקב טיפול לא מתאים והן על מנת לאפשר לאם להרגיש טוב יותר כמה שיותר מהר.

חזרה לעמוד הבית- הפסיכיאטר

לעמודי תוכן נוספים: התמוטטות נפשיתהפרעות קשב וריכוזדיכאון בילדיםהתקף חרדה

Related Articles:

    אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

    Share →

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

    תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>