לעיתים תהליך הגירושין הינו בלתי נמנע. ההחלטה כבר התקבלה ונראה כי זה הדבר הנכון ביותר שעל הזוג לעשות. יחד עם זאת, במקרים רבים, אף על פי שההחלטה היא החלטה משותפת, ואדרבא כאשר ההחלטה היא חד צדדית, תהליך הגירושין כרוך בכאב, כעסים, פגיעה אישית, אכזבה אחד מהשני אך גם אכזבה עצמית, כאשר אלו פעמים רבות באים לידי ביטוי במריבות ואף במעין פעולת נקמה. הראשונים להיפגע מפעולות אלו הם הילדים.

מריבות בין הורים, גם לאחר הגירושין או תהליך גירושין כואב בין בני זוג עשוי לבוא לידי ביטוי דרך הילדים. אומנם תהליך הגירושין מתרחש בין בני הזוג, אך כאשר ישנם ילדים, הוא הופך למשבר משפחתי כולל וקשה לנתק את השפעתו עליהם. למעשה, ילדים חווים את תהליך הגירושין כתהליך של אבל, שאמור לחלוף עם הזמן. כך נפוץ לראות ילדים צעירים שבתקופת הגירושין של הוריהם או לאחריה חוזרים להתנהגויות ילדותיות כמו למשל הרטבה, מציצת אצבע, עצבנות, התנהגות ילדותית, בעיות שינה, חרדה וכן תגובות של דיכאון והסתגרות (בכל הגילאים).

הורים רבים נוטים להפוך את הילדים לחלק מהפגיעה, נקמה והבעת הכעס כלפי הצד השני ("אני לא יכול לקחת אותך היום כי אמא שלך שינתה את הסדרי הראייה בנינו"/ "אני לא יכולה לקנות לך תיק חדש כי אבא שלך לא שילם לי מזונות עדיין"). הורים המשתמשים בילדים שלהם למטרותיהם יוצרים נזק לילדים הן בטווח הארוך והן בטווח הקצר. אומנם, הורים רבים אינם עושים זאת בכוונה, ואפילו בלי משים לב מתוך תחושות של תסכול וקושי. יחד עם זאת חשוב להבין כי להתנהגותם יש השפעה מיידית על היכולת שלהם לבסס סמכות הורית, להעניק ביטחון לילד ולהוות עבורו מודל הורי נכון. האחריות הגדולה ביותר של הורים היא לילדים שלהם וגם אם לא רואים השלכות מידיות, בטווח הארוך הילד עלול ליצור תסכולים, כעסים, היעדר ביטחון וקשיים שילוו אותו במשך שנים רבות, אם ההורים לא ישנו את מנהגם.

מסיבה זו חשוב לא לערב את הילדים באף סכסוך, אי הבנה, מחלוקות או כעסים בין בני הזוג. מומלץ גם לא לדבר על ההורה השני פני הילד – חשוב לשמור על דמות ההורה בעיני הילד מנותקת מעצם היותו גם גרוש של ההורה השני. חשוב מכל הוא להדגיש בפני הילדים כי הוריהם ממשיכים לאהוב אותם גם אם הם לא גרים יחד וגם אם החליטו להיפרד וכן להפריך כל טענה או ספק של הילד שייתכן והוא גרם למצב. חשוב לעשות זאת יותר מפעם אחת ולהגיד זאת במפורש.

אם בכל זאת עולים קשיים בתהליך הגירושין או בהתמודדות של הילד לאחר זמן מהפרידה מומלץ לפנות לאיש מקצוע (פסיכולוג או פסיכיאטר) על מנת להתייעץ איך ניתן לסייע לו. לעיתים דרך הדרכת הורים, לעיתים באמצעות טיפול בילד או במתבגר, בכל מקרה יש לשים לב לשינויים המתרחשים בהתנהגות הילד ולא להזניחם.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>