במחקר שנערך בשבדיה השנה (2011), נבדק הקשר בין השמנה המופיעה באמצע החיים, כלומר, סביבות גיל הארבעים, לבין הופעתן של מחלות דמנטיות בגיל מבוגר.

מחלות דמנטיות הן מחלות בהן קיים נזק מוחי המתבטא בהדרדרות התפקוד השכלי של האדם, ומאובחנות על ידי פסיכיאטר מומחה. כך מופיעים סימפטומים שונים: פגיעה בזיכרון,ירידה חדה ביכולת לתקשר באופן מילולי וכן ביכולת לקרוא ולכתוב, קשיים בהתמצאות, בלבול ולעיתים גם מחשבות שווא. המחלה הדמנטית הנפוצה ביותר היא מחלת האלצהיימר, אך קיימים סוגים נוספים להם מאפיינים דומים.

המחקר נערך על יותר מ-8,000 זוגות תאומים כולם בשנות הארבעים לחייהם (שפעמים רבות מהווה נקודת חתך לתחילתה של השמנת יתר בקרב מבוגרים), חלקם סובלים מדמנציה וחלקם בחשד לחלות בדמנציה בגיל מאוחר יותר.

מכל הנבדקים נלקחו נותנים אודות מדד ה- BMI שלהם. מדד זה מחושב על ידי היחס בין גובה למשקל (בשקלול מדדים שונים כמו גיל וכדומה) ומסייע בחלוקה לקטגוריות של משקל גוף תקין. באופן כזה ניתן לסווג אנשים הנמצאים בטווח הנורמלי, אנשים שמתחת לטווח, ואנשים מעל הטווח הנורמלי המוגדרים כסובלים מהשמנה או השמנת יתר, בהתאם לגובה המדד. עבור אנשים בגיל הארבעים הטווח התיקן הוא בין 20 ל- 25 נקודות.

נמצא כי קיים קשר בין השמנה או השמנת יתר, אצל משתתפים אשר מדד ה- BMI שלהם היה מעל 25, לבין קיומה של דמנציה או קיומו של חשד לדמנציה בגיל מאוחר. מכאן הסיקו החוקרים כי הסיכון לחלות בדמנציה עולה בעקבות השמנת יתר בגילאי הארבעים.

המחקר מעיד למעשה על סכנה נוספת שהשמנת יתר מציבה על גוף האדם, מלבד סכנות כמו פגיעה בלב, בכלי הדם, הופעת סכרת ועוד. בהמשך מתכננים החוקרים לבחון את הקשר הגנטי בין השמנת יתר לבין דמנציה, כבר בגיל הרך, על מנת לסייע במניעה של מחלות דמנטיות לסוגיהן.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>